Śliwa renkloda 

 • Produkt wyprzedany
  25,00zł Oczekiwanie na dostawę

  Śliwa Renkloda Zielona Cechy charakterystyczne Pochodzenie Pochodzi prawdopodobnie z połowy XVI w z Włoch.

  25,00zł
 • Produkt wyprzedany
  33,00zł Oczekiwanie na dostawę

  Śliwa Renkloda Korbyszewa Cechy charakterystyczne Śliwa renkloda Korbyszewa wyróżnia się bardzo obfitym owocowaniem, owoce zbiera się już w lipcu, są smaczne a miąższ bardzo dobrze odchodzi od pestki. Pochodzenie Odmiana pochodząca z Rosji

  33,00zł
 • Produkt wyprzedany
  25,00zł Oczekiwanie na dostawę

  Śliwa Renkloda Ulena Cechy charakterystyczne Śliwa Renkloda Ulena jest ceniona za duże i wyjątkowo smaczne owoce. Pochodzenie Stara odmiana pochodząca z XIX w. z Francji.

  25,00zł
 • Produkt wyprzedany
  25,00zł Oczekiwanie na dostawę

  Śliwa Renkloda Althana Cechy charakterystyczne Renkloda Althana jest ceniona za doskonały smak i ładny wygląd owoców. Pochodzenie Stara odmiana, siewka Renklody Zielonej pochodząca z XIX w.

  25,00zł

Śliwa renkloda wydaje niezwykle smaczne, deserowe, duże owoce. Nadają się one do bezpośredniego spożycia, a także na przetwory, takie jak marmolady, dżemy, nalewki, wina i kompoty. Owoce te z powodzeniem wykorzystywać można do wypieku ciast oraz jako nadzienie do pierogów lub knedli.

Czytaj więcej

Ogólne informacje

Śliwa renkloda ma owoce duże lub bardzo duże, kuliste lub lekko owalne, o skórce zielonej, żółtej i fioletowej. Miąższ jest miękki, galaretowaty, soczysty, słodki i aromatyczny, z reguły dobrze oddziela się od pestki.

Odmiany

W naszej szkółce można kupić renklody:

- Renkloda Althana – to czeska, obcopylna odmiana, która wydaje różowofioletowe, słodkie i wyjątkowo smaczne owoce. Lubi dobrą, żyzną glebę i ciepłe, osłonięte stanowisko

- Renkloda Ulena – to odmiana samopylna, pochodząca z Francji. Owocuje od połowy sierpnia, dając duże, żółtozielone, soczyste owoce. Jest odporna na mróz. Najlepiej rośnie na glebach żyznych i przepuszczalnych. Szczepiona na karłowych podkładkach wydaje owoce już w drugim roku po posadzeniu.

- Renkloda Zielona – to stara odmiana z Włoch. Jej owoce są mniejsze niż pozostałych odmian renklod, ale bardzo aromatyczne, słodkie i smaczne.

- Renkloda Korbyszew – owoce dojrzewają już pod koniec lipca, są bardzo soczyste, słodkie i smaczne

Warunki uprawy i pielęgnacja

Śliwę renklodę warto sadzić w miejscach osłoniętych i ciepłych. Dobrze sprawdza się zasilanie nawozami organicznymi, które dodatkowo zwiększają pojemność wodną gleby. Śliwa jest dość wrażliwa na suszę, jednakże zbyt duża obfitość wody może też mieć negatywne skutki i powodować pękanie owoców. By osiągać jak najbardziej obfite plony, drzewa należy umiejętnie przycinać. Tworzenie koron wrzecionowych bądź szpalerowych daje owocom odpowiednią przewiewność i oświetlenie. W ogrodach przydomowych i na działkach warto sadzić śliwy karłowe szczepione na węgierce wangenheima, osiągają one mniejsze rozmiary i wcześnie wchodzą w okres owocowania.

Choroby i szkodniki

Do niewątpliwych zalet śliwy renklody należy jej duża odporność na szarkę. Śliwa ta narażona jest na te same szkodniki i choroby co węgierka. Zbyt obfite deszcze w okresie wegetacji zwiększają podatność renklody na choroby grzybowe, głównie moniliozę (warto zastosować zapobiegawcze opryski).