wyszukiwanie zaawansowane
Strona główna » Porady ogrodnicze » 3 wskazówki dotyczące sadzenia drzew i krzewów owocowych

3 wskazówki dotyczące sadzenia drzew i krzewów owocowych

Odpowiedni czas sadzenia

Jedną z najważniejszych okoliczności dotyczących sadzenia drzew owocowych jest pora roku. W przypadku sadzenia drzewek i krzewów z tak zwanym "gołym korzeniem" najlepiej zdecydować się na to późną jesienią, po zakończeniu przez rośliny wegetacji. Nowo posadzone rośliny mogą być narażone na mróz lub uszkodzenia przez zające, dlatego należy okryć je papierem lub agrowłókniną, zabezpieczając je w ten sposób przed ujemnymi temperaturami a pień przed zwierzyną. Drzewa przez miesiące jesienno - zimowe zdążą się ukorzenić, dzięki czemu wraz z nadejściem wiosny rozpoczną natychmiast wegetację.
Kolejnym terminem na sadzenie jest wczesna wiosna, okres od rozmarznięcia gruntu do momentu ruszenia wegetacji. Należy pamiętać, że wiosną gleba bardzo szybko wysycha i w razie wysokich temperatur i braku opadów deszczu krzewy i drzewa trzeba będzie obficie podlewać.

Drzewka i krzewy w pojemnikach można sadzić przez cały okres wegetacji, od wczesnej wiosny aż do późnej jesieni.

Zadbaj o podłoże

Kolejną ważną kwestię stanowi podłoże, w którym będziemy sadzić rośliny. Trzeba pamiętać, że nie każdy grunt jest odpowiedni dla drzewek owocowych, ale na szczęście można temu szybko zaradzić. Rośliny najlepiej czują się w ziemi żyznej i pulchnej, a najgorzej w słabej, suchej i piaszczystej lub wręcz przeciwnie – w ciężkiej, gliniastej. W przypadku niewłaściwego gruntu warto go wzbogacić kompostem lub żyzną ziemią. Składnik użyźniający należy rozsypać wokół korzeni. Można też sięgnąć po torf lub rozłożony obornik, ale jedynie po zmieszaniu pół na pół z dobrej jakości ziemią.

Technika sadzenia

Kluczowe znaczenie ma również sposób sadzenia. Konieczne jest wykopanie dołka o głębokości ok. 30 cm oraz średnicy 40 cm. Jeśli sadzimy karłowe lub półkarłowe drzewka warto mieć przygotowany wcześniej palik, przy którym umieszczamy drzewko. Za długie lub uszkodzone korzenie należy skrócić sekatorem. Podczas sadzenia drzewka do ziemi zwracamy uwagę aby wypełnić ziemią wolne przestrzenie między korzeniami (najlepiej zrobić to ręcznie) i jednocześnie delikatnie ugniatać ziemię wokół korzeni. Zdaża się, że jest to trudne z uwagi na zbyt mokrą, ciężką i zbitą ziemię, dlatego trzeba mieć przygotowane wcześniej podłoże do przysypania korzeni. Trzeba też pamiętać o tym, aby miejsce szczepienia znalazło się minimum 5-10 cm nad powierzchnią gruntu. Drzewko nie może być posadzone za głęboko, ponieważ w późniejszych sezonach może to spowodować zbyt mocny rozrost rośliny. Po posadzeniu, szczególnie w okresie wiosennym, rośliny podlewamy ją obficie wodą.
Przy sadzeniu roślin z pojemników należy wykopać dołek większy niż pojemnik. Na dno dołka sypiemy lepszej ziemi, układamy roślinę w dołku i obsypujemy bryłę korzeniową ziemią.

3 rady związane z sadzeniem krzewów owocowych

Sadzenie krzewów owocowych – na czele z najpopularniejszymi truskawkami i poziomkami – także wymaga dużej staranności. Krzewy można zasadzić w gruncie na początku wiosny, pod koniec lata lub w środku jesieni (jeszcze przed listopadem). Najważniejsze, aby dać roślinom czas na ukorzenienie się przed zimą. Jeśli ten proces zostanie zaburzony, sadzonki będą się słabo rozwijać.

Wiele osób z powodzeniem uprawia truskawki i inne krzewy również w pojemnikach. Rośliny z donic można przenieść do ziemi w dowolnym momencie, nawet w połowie wakacji. Aby krzew się przyjął, trzeba go umieścić w dołku większym niż pojemnik, uważając na to, żeby nie uszkodzić korzeni.

Dużą trudnością w pielęgnacji krzewów owocowych są chwasty, które mogą zniszczyć całą uprawę. Pozbycie się np. pokrzywy jest bardzo trudne, dlatego lepiej temu zapobiec już na etapie sadzenia. Dobre rozwiązanie to uprawianie roślin na agrowłókninie, uniemożliwiającej chwastom kiełkowanie i w związku z tym stwarzającej krzewom owocowym idealne warunki do wzrostu.

Chociaż sadzenie drzew i krzewów owocowych wymaga zaangażowania oraz staranności, efekty w pełni zrekompensują zainwestowany wysiłek. Drzewa i krzewy z pewnością hojnie odwdzięczą się za uwagę.


 
Komentarze (0)

Przejdź do strony głównejWróć do kategorii Porady ogrodnicze
Oprogramowanie sklepu shopGold.pl
Korzystanie z tej witryny oznacza wyrażenie zgody na wykorzystanie plików cookies. Więcej informacji możesz znaleźć w naszej Polityce Cookies.
Nie pokazuj więcej tego komunikatu