Pigwę wielkoowocową jako drzewko owocowe można z powodzeniem uprawiać w całej Polsce. Pigwa kwitnie późno, w połowie maja, dlatego jej kwiaty nie są uszkadzane przez późnowiosenne przymrozki. Kwiaty są duże do 7 cm średnicy i silnie pachnące, są chętnie odwiedzane przez owady zapylające. Sadzonki nadają się do posadzenia także w małych ogrodach – nieznacznym cięciem można ograniczyć rozmiary drzewka (do 2-2,5 m wysokości)...
Pigwa (Cydonia oblonga) należy do najstarszych uprawianych drzew owocowych. Pierwsze wzmianki o tej roślinie pochodzą z IV w. przed naszą erą. Pewien arabski prorok pisał: „Pigwa łączy w sobie wszystko co sprawia człowiekowi przyjemność a jedzenie owoców pigwy wzmacnia serce i duszę.”
Gatunek ten pochodzi prawdopodobnie z Azji Mniejszej, z Kaukazu. W starożytności pigwa rosła także na terenach basenu Morza Śródziemnego. Stamtąd rozprzestrzeniła się na całą Europę a z biegiem czasu na tereny Ameryki, Australii, Japonii i Południowej Afryki. W dawnej Polsce była często uprawiana w ogrodach przypałacowych.
Pigwa (Cydonia oblonga) to drzewko owocowe o pędach bezkolcowych, dużych liściach i bardzo dużych owocach (waga 1 owocu dochodzi nawet do 800 gram). Nie należy jej mylić z pigwowcem – krzewem o pędach ciernistych i drobnych owocach. Ze względu na kształt owoców pigwę dzieli się na pigwę gruszkową i pigwę jabłkową.
Owoce pigwy są cenne ze względu na wyjątkowe walory odżywcze. Zawierają dużo witaminy C i potasu oraz pektyny. Są bogatym źródłem wit. B3 (PP) niezbędnej do prawidłowego funkcjonowania mózgu i układu nerwowego oraz polifenoli, które są naturalnymi przeciwutleniaczami chroniącymi m.in. przed nowotworami czy cukrzycą.
Ważne jest aby zbiór owoców przeprowadzić, kiedy są one w pełni dojrzałe - pokrywający owoce meszek musi z łatwością odchodzić od skórki.
Z pigwy robi się wyśmienite przetwory: konfitury, dżemy, chutney, syropy i nalewki. Przetwory z pigwy z dodatkiem gruszek, jabłek oraz przypraw mają niespotykany aromat. Owoce niektórych odmian np. Limon Ayvasi i Krymska można również spożywać na surowo. Z uwagi na dużą zawartość pektyn nadają się świetnie na galaretki.
Sadzonki pigwy oferowane przez naszą szkółkę można sadzić jesienią albo wiosną. Młode, nowo posadzone drzewka, szczególnie jeśli rosną na otwartym, nieosłoniętym od wiatru terenie trzeba okryć na zimę np. pień tekturą a koronę agrowłókniną. W naszej szkółce znajdziesz wiele odmian pigw:
- pigwa Vranja
- pigwa Bereczki
- pigwa Lescovacz
- pigwa Krymska
- pigwa Limon Ajvasi
- pigwa Ispolinskaja
- pigwa Ronda
- pigwa Triumf
- pigwa Muskatnaja