wyszukiwanie zaawansowane
Strona główna » Porady ogrodnicze

Porady ogrodnicze

Wyszukaj artykuł korzystając z naszej wyszukiwarki

Jakich zasad należy przestrzegać przy wiosennym sadzeniu malin?

Jakich zasad należy przestrzegać przy wiosennym sadzeniu malin?
Malina to owoc o wyjątkowych walorach smakowych, jedzony chętnie zarówno „prosto z krzaka”, jak i w postaci przetworów, zwłaszcza soków i dżemów. Dobrze komponuje się z deserami od galaretek po kremy i lody, będzie również wspaniałym dodatkiem do ciast. Maliny cechują się wysoką zawartością cennych składników odżywczych, głównie naturalnych antyoksydantów, czyli witamin E i C, a także witamin z grupy B. Znajdziemy w nich także żelazo, magnez i wapń. Mają działanie prozdrowotne, będąc naturalnym środkiem przeciwzapalnym i przeciwwirusowym. Ze względu na popularność rośliny, sadzonki malin można znaleźć w ofercie wielu firm ogrodniczych. Ich sadzenie i uprawa nie są trudne, trzeba jednak przestrzegać kilku podstawowych zasad.

Jak sadzić, uprawiać i pielęgnować żurawinę?

Jak sadzić, uprawiać i pielęgnować żurawinę?
Żurawina to jagoda, która nie tylko pięknie się prezentuje w ogrodzie, ale także zawiera duże ilości cennej witaminy C i B oraz ważne dla zdrowia przeciwutleniacze. Lekko kwaskowa i nieco cierpka w smaku jest wspaniałym owocem do przygotowania soku dodawanego do herbaty, a także nieocenionym składnikiem słodkich ciast czy materiałem na przetwory podawane z mięsami i wędlinami. Będzie się sprawdzała także jako ciekawe nadzienie. Można ją wykorzystać do robienia dżemów i galaretek. Dysponując odpowiednim miejscem, warto zdecydować się na posadzenie krzewów żurawiny w przydomowym ogródku. Przekonajmy się, na jakie odmiany należy zwrócić uwagę, w jaki sposób ją sadzić oraz pielęgnować.

Charakterystyka drzewek owocowych karłowych

Charakterystyka drzewek owocowych karłowych
Uprawa drzewek owocowych jest popularna nie tylko w dużych gospodarstwach ogrodniczych produkujących dla sieci handlowych i przemysłu przetwórczego, ale także w przydomowych ogródkach, gdzie jest prowadzona w celu pozyskania owoców na własne potrzeby. Tradycyjne drzewa owocowe wymagają jednak wielu zabiegów pielęgnacyjnych związanych m.in. z odpowiednim formowaniem korony, a ze względu na ich rozmiary zbiór owoców jest utrudniony i wiąże się z koniecznością korzystania z platform sadowniczych. Problemem dla sadowników jest również warunek zachowania sporych odstępów między nasadzeniami, co wymaga przeznaczania pod uprawę znacznych powierzchni. Rozwiązaniem, które prowadzi do uniknięcia takich kłopotów i daje znacznie lepsze wyniki produkcyjne, są owocowe drzewka karłowe. Przekonajmy się, czym się wyróżniają i sprawdźmy, dlaczego warto w nie inwestować.

Choroby wirusowe porzeczek i agrestu

Choroby wirusowe porzeczek i agrestu
Uprawa owoców wymaga zapewnienia roślinom optymalnych warunków rozwoju, zarówno jeśli chodzi o nawadnianie, jak i o wzbogacanie podłoża składnikami odżywczymi, a także niezbędne zabiegi związane z ochroną ich przed szkodnikami i chorobami. W przypadku krzewów agrestu i porzeczki najwięcej problemów przysparzają choroby grzybowe, takie jak m.in. szara pleśń, czarna plamistość agrestu i opadzina liści porzeczki. Wiele strat czynią również inwazje szkodników – mszyce, przędziorki lub chrabąszcze majowe. Wśród zagrożeń znajdują się jednak również choroby wirusowe – w przypadku agrestu będzie to otaśmianie liści, a przy porzeczce – rewersja porzeczki czarnej. Przyjrzyjmy się im bliżej.

Pięć korzyści z uprawiania pigwy we własnym ogrodzie

Pięć korzyści z uprawiania pigwy we własnym ogrodzie
Pigwa to wyjątkowo urocze drzewko o charakterystycznych, szczególnie dużych, intensywnie pachnących żółtych owocach, przypominających połączenie jabłka z cytryną. Jest całkiem okazałe, ponieważ potrafi osiągać ponad trzy metry wysokości, a jego wyjątkowe kwiaty, białe lub różowe, zachwycają pięknym wyglądem pod sam koniec wiosny. Choć przywędrowało do nas z Azji, gdzie jest znacznie bardziej popularna, w Europie, a zwłaszcza na jej zachodzie, rozpowszechniła się już wiele setek lat temu. W Polsce wciąż jeszcze nie zdobyła dużej popularności, choć pojawia się w ojczystych ogrodach coraz częściej. W tym artykule przyjrzymy się pięciu najważniejszym korzyściom, wynikającym z uprawiania tej wyjątkowej rośliny.

Sadzenia krzewów owocowych – jaka pora jest najlepsza?

Sadzenia krzewów owocowych – jaka pora jest najlepsza?
Gdy dysponuje się własnym ogrodem, warto rozważyć posadzenie w nim kilku krzewów owocowych. Gdy kwitną, potrafią wyglądać naprawdę pięknie, kusząc przy tym rozkosznym zapachem ulubionych naturalnych przysmaków. Sprawiają, że w tym wyjątkowym okresie zielona przestrzeń nabiera niezwykłego życia. A świeżo zerwane, samodzielnie wyhodowane owoce często szczerze zachwycają barwnym, naturalnym smakiem, przynosząc przy tym ogromną satysfakcję. Zajadanie się własnymi zbiorami to naprawdę wielka przyjemność, z którą konkurować może jedynie częstowanie bliskich efektami swojej pracy i cierpliwości. Aby jednak móc się nimi cieszyć, najpierw trzeba zakupić sadzonki i zasadzić je w swoim ogrodzie. Jaka pora roku będzie do tego najlepsza?

Jak i kiedy należy przycinać grusze?

Jak i kiedy należy przycinać grusze?
Grusza jako drzewo łatwe w uprawie, polecana jest początkującym ogrodnikom. Jednak nie można zapomnieć o tym, że potrzebuje ona regularnego przycinania. Ważne jest, aby dbać o to, aby zabieg ten wykonywany był we właściwy sposób. Prawidłowa pielęgnacja drzew owocowych jest kluczem do tego, aby w okresie wegetacji tych roślin cieszyć się ich pięknymi i soczystymi owocami.

Jesienne prace ogrodowe, czyli jak zabezpieczyć rośliny owocowe przed zimą?

Jesienne prace ogrodowe, czyli jak zabezpieczyć rośliny owocowe przed zimą?
Okres od grudnia do końca lutego jest trudny dla roślin, takich jak niektóre gatunki drzew czy krzewów owocowych. Aby dobrze rozwijały się w okresie wegetacji, potrzebują odpowiedniej pielęgnacji w okresie jesienno-zimowym. Warto pamiętać, że jeśli zaniedba się czynności zabezpieczające rośliny przed czasem mrozów, mogą one już nigdy więcej nie zaowocować. Poniżej znajdziesz kilka wskazówek, co robić, aby właściwie zabezpieczyć ogród przed mrozami.

Jakie drzewka owocowe warto sadzić obok siebie?

Jakie drzewka owocowe warto sadzić obok siebie?
W wielu ogrodach znajdują się drzewa owocowe. By cieszyć się dużymi plonami, trzeba zapewnić im odpowiednie warunki. Kluczową rolę odgrywa stanowisko, w którym sadzone jest drzewko. Znaczenie ma nie tylko rodzaj ziemi i intensywność nasłonecznienia, ale również to, w sąsiedztwie jakich roślin znajdują się sadzonki.

5 nieproszonych gości pojawiających się na jabłoniach

5 nieproszonych gości pojawiających się na jabłoniach

Jabłonie są bardzo chętnie uprawianymi drzewami owocowymi. W większości przydomowych ogrodów i sadów można znaleźć jedno lub kilka drzew, rodzących pyszne jabłka różnych odmian. Jabłonie rodzą owoce, ale także w porze kwitnienia stanowią piękną ozdobę terenu. Ich uprawa jednak nie zawsze przebiega bezproblemowo. Wysokiej jakości, obfity plon bywa zagrożony przez choroby i szkodniki. W tym artykule skupimy się na organizmach zwierzęcych, które mogą atakować jabłonie i zaburzyć ich rozwój oraz owocowanie. Podpowiemy też, w jaki sposób można z nimi walczyć. Przedstawiamy 5 najczęstszych szkodników jabłoni.

Jak wygląda uprawa drzewka owocowego w donicy?

Jak wygląda uprawa drzewka owocowego w donicy?
Wiele osób marzy o własnym sadzie i ekologicznych, zdrowych owocach. Nie każdy wie, że można je mieć nawet mieszkając w bloku! Niektóre odmiany drzewek owocowych nadają się do uprawy w doniczkach. Zajmują niewiele miejsca i dają stosunkowo wysokie plony. Dlaczego warto sprawić sobie taki mini-sad? Mobilne drzewko można postawić wszędzie – wymaga oczywiście dostępu do słońca i odpowiedniej pielęgnacji, ale donica może stać na tarasie, balkonie, na schodach i na bruku. Można przestawiać swoje drzewko w zależności od pory roku, aby zawsze stało w jak najlepszym miejscu. Zimą nie trzeba go zabezpieczać przed mrozem – wystarczy wnieść je do pomieszczenia, gdzie bezpiecznie przetrwa do wiosny.

Najpopularniejsze choroby i szkodniki atakujące maliny i jeżyny

Najpopularniejsze choroby i szkodniki atakujące maliny i jeżyny
Maliny i jeżyny we własnym ogrodzie to radość i duma właściciela. Kolorowe krzewy są nie tylko ozdobą otoczenia domu, ale przysmakiem wielu osób. Zamiast kupować je z niepewnego źródła, możesz mieć własne – naturalne i zdrowe. Maliny i jeżyny mają dużo witaminy C, przeciwutleniaczy i innych wartościowych substancji. Działają pozytywnie m.in. na układ pokarmowy oraz układ krążenia, a niektóre odmiany podobno stymulują wytwarzanie kolagenu! Zanim zdecydujesz się na posadzenie malin i jeżyn w swoim ogródku, dowiedz się, na jakie choroby są narażone te krzewy. 

Borówka – dlaczego źle rośnie i owocuje?

Borówka – dlaczego źle rośnie i owocuje?
Borówka amerykańska to chętnie uprawiana roślina. Żeby jednak wydawała dojrzałe oraz smaczne owoce, trzeba zadbać o zapewnienie jej odpowiednich warunków. W artykule wskazujemy na co zwrócić uwagę, aby cieszyć się z udanych plonów.

Dlaczego drzewa nie owocują?

Dlaczego drzewa nie owocują?
Istnieje kilka głównych przyczyn nieowocowania drzew sadowniczych. Warto zapoznać się z możliwymi powodami braku owoców i starać się wyeliminować te najbardziej prawdopodobne.

Nawożenie drzew po posadzeniu

Nawożenie jest jednym z najważniejszych czynników mających wpływ na wielkość plonu. Drzewa, którym brakuje składników pokarmowych są również bardziej narażone na choroby i na mróz. Dlatego zachęcamy do zapoznania się z informacjami na temat prawidłowego nawożenia drzew i krzewów owocowych.

Podlewanie roślin owocowych

Podlewanie - wydawałoby się rzeczą banalną, a jednak zdarza się że jego brak lub nadmiar powoduje obumarcie roślin. Warto zapoznać się z kilkoma informacjami na ten temat.

Regulowanie owocowania – metoda na lepsze plony

Przerzedzanie czyli usuwanie zawiązków owoców z drzewa, mimo że u większości ogrodników amatorów  wywołuje emocjonalny opór, jest bardzo ważnym zabiegiem mającym wpływ na wielkość plonu i coroczne owocowanie drzew. Zachęcamy do zapoznania się z artykułem na ten ważny temat.

Robaczywe czereśnie

Robaczywe czereśnie
Czy można mieć w ogrodzie lub na działce czereśnie bez robaków? Podpowiadamy jakie są metody zwalczania tego szkodnika.

Wybór drzew owocowych do ogrodu

Drzewa owocowe w przydomowym ogrodzie to zarówno jego ozdoba, jak i radość z możliwości zbierania oraz jedzenia wyhodowanych samodzielnie plonów. Podpowiadamy, na co zwrócić szczególną uwagę wybierając drzewka na swoją działkę.

3 wskazówki dotyczące sadzenia drzew i krzewów owocowych

Aby drzewa oraz krzewy sadownicze bujnie owocowały i były zdrowe, należy o nie odpowiednio zadbać już podczas sadzenia. Błędy popełnione na tym etapie mogą stać się przyczyną nawet obumarcia roślin, dlatego tak ważne jest przestrzeganie kilku podstawowych zasad. Podpowiadamy, na co trzeba zwrócić szczególną uwagę.

Jagoda kamczacka - dlaczego warto uprawiać

Jagoda kamczacka - dlaczego warto uprawiać
Jagoda kamczacka inaczej nazywana wiciokrzew siny jest coraz częściej uprawiana w ogrodach przydomowych i na działkach. Nie bez powodu – jej właściwości prozdrowotne są ogromne ze względu na dużą zawartość antocyjanów, flawonoidów i witamin, min. wit. C...
Przejdź do strony głównej
Oprogramowanie sklepu shopGold.pl
Korzystanie z tej witryny oznacza wyrażenie zgody na wykorzystanie plików cookies. Więcej informacji możesz znaleźć w naszej Polityce Cookies.
Nie pokazuj więcej tego komunikatu