wyszukiwanie zaawansowane
Strona główna » Porady ogrodnicze » Jakich zasad należy przestrzegać przy wiosennym sadzeniu malin?

Jakich zasad należy przestrzegać przy wiosennym sadzeniu malin?

Malina to owoc o wyjątkowych walorach smakowych, jedzony chętnie zarówno „prosto z krzaka”, jak i w postaci przetworów, zwłaszcza soków i dżemów. Dobrze komponuje się z deserami od galaretek po kremy i lody, będzie również wspaniałym dodatkiem do ciast. Maliny cechują się wysoką zawartością cennych składników odżywczych, głównie naturalnych antyoksydantów, czyli witamin E i C, a także witamin z grupy B. Znajdziemy w nich także żelazo, magnez i wapń. Mają działanie prozdrowotne, będąc naturalnym środkiem przeciwzapalnym i przeciwwirusowym. Ze względu na popularność rośliny, sadzonki malin można znaleźć w ofercie wielu firm ogrodniczych. Ich sadzenie i uprawa nie są trudne, trzeba jednak przestrzegać kilku podstawowych zasad.

Kiedy sadzić maliny?

Maliny najczęściej sadzi się jesienią, na ogół pod koniec października albo na początku listopada, ponieważ daje to krzakom czas na właściwe ukorzenienie się, a w nowym sezonie na wypuszczenie łodyg i liści oraz przygotowanie do owocowania. W takim przypadku warto pamiętać o uformowaniu przy sadzonkach kopców zabezpieczających system korzeniowy przed przemarzaniem. Jeżeli chodzi o sadzenie malin wiosną, to najlepiej będzie zrobić to na samym jej początku, ponieważ daje to roślinom więcej czasu na adaptację. Przy sadzeniu wczesnowiosennym należy zadbać o dobre nawadnianie. Wiosna i jesień będą najlepsze dla roślin z odkrytym systemem korzeniowym, a więc sadzonek z bryłą osłoniętą jutowym workiem i umieszczoną w torfie. Sadzonki z pojemników można sadzić przez większość roku, lecz nie będzie to wskazane zimą i podczas letnich upałów.

Jak należy sadzić maliny?

Maliny sadzi się dość płytko, przykrywając sadzonkę około 2–3-centymetrową warstwą gleby. Należy zadbać o ubicie podłoża wokół sadzonej rośliny oraz obfite jej podlanie. Ponieważ maliny rozrastają się dość szeroko, trzeba pamiętać o zachowaniu właściwych odstępów między nasadzeniami. W jednym rzędzie krzaki nie powinny rosnąć bliżej niż około 40 cm, a odległość między rzędami musi sięgać około 150 cm. By ułatwić wzrost najlepiej zastosować konstrukcję z drutów rozpiętych między słupkami, które będą podtrzymywać rośliny. Dołki przygotowane pod sadzonkę powinny mieć około 20 na 10 cm, co z jednej strony uchroni korzenie przed mrozem, z drugiej zapewni optymalne tempo wzrostu. Należy pamiętać o tym, żeby sadzonki przycinać na wysokości około 20 cm nad ziemią, nad pąkiem, co sprawi, że korzenie będą się rozwijać z odpowiednią intensywnością.

Jak przygotować stanowisko dla malin?

Miejsce, w którym mamy zamiar sadzić maliny trzeba właściwie przygotować. Roślina ta najlepiej rośnie na glebach lekko kwaśnych i próchnicznych, o pH 6,5. Najlepiej by była ona lekko przepuszczalna i spulchniona. Jeżeli chodzi o dobór lokalizacji dla krzaków malin, to najkorzystniej będzie, żeby rosły one przy jak najlepszym nasłonecznieniu. W ogrodzie warto więc je ulokować tam, gdzie będzie dostęp do światła od strony południowej, południowo-wschodniej albo południowo-zachodniej. Należy jednak unikać ekspozycji na wiatr, ponieważ wpływa on niekorzystnie na wzrost i zawiązywanie się owoców.


Przejdź do strony głównejWróć do kategorii Porady ogrodnicze
Oprogramowanie sklepu shopGold.pl
Korzystanie z tej witryny oznacza wyrażenie zgody na wykorzystanie plików cookies. Więcej informacji możesz znaleźć w naszej Polityce Cookies.
Nie pokazuj więcej tego komunikatu