Sprzedajemy wiele odmian czereśni karłowych. Czereśnie należą do najczęściej uprawianych drzew owocowych w polskich przydomowych sadach. Wiosną zachwycają pięknymi i pachnącymi kwiatami, a już od wczesnego lata wydają smaczne owoce. Czereśnie karłowe doskonale nadają się do mniejszych ogródków.
Nazwa tych czereśni pochodzi od tego, że są szczepione na podkładach karłowych. Dzięki temu drzewka te nie rosną zbyt silnie i osiągają 3 - 3,5 m wysokości, zaczynają owocować w drugim lub trzecim roku po posadzeniu i, co szczególnie ważne, owocują bardzo obficie.
Dostępne w naszej szkółce odmiany czereśni karłowych dostarczają owoców od końca maja do końca lipca. Polecamy wczesne i późniejsze odmian czereśni:
Czereśnia karłowa szczepiona na podkładkach PHL lub Giseli wymaga gleby żyznej, zasobnej w składniki odżywcze. Na glebach słabszych, piaszczystych lepiej posadzić czereśnie szczepione na podkładce Colt. Dobrze, aby stanowisko było osłonięte, co zapewni drzewku ochronę przed wiatrem. Czereśnie karłowe wymagają corocznego cięcia, najlepiej latem, po zbiorach, w okresie bezdeszczowej pogody. Nieobcinane czereśnie karłowe szybko się starzeją.
Czereśnie zbiera się stopniowo, gdy są już bardzo dojrzałe. Pełne walory smakowe mają owoce wyrośnięte i odpowiednio wybarwione. Mają one właściwości prozdrowotne — zawierają witaminę C i A, a także witaminy z grypy B, potas, fosfor. Są też źródłem bioflawonoidów. Owoce czereśni karłowych smakują najlepiej prosto z drzewa, ale nadają się również na przetwory, szczególnie kompoty.