Czy uprawa jagód Goji jest możliwa w naszych warunkach klimatycznych?
Kolcowój chiński, kolcowój szkarłatny. Brzmi znajomo? Dla mało kogo. A to jednak właśnie na nim rosną owoce robiące furorę w świecie dietetyków. To właśnie kolcowój wydaje owoce goji – jagody goji słynące jako superowoce. Zawarty w nazwie krzewu przymiotnik odnoszący się do Chin sugeruje, że to roślina egzotyczna, a przynajmniej pochodząca z daleka. Czy to znaczy, że nie można jej hodować u nas? Na szczęście tak nie jest – uprawa jagód goji jest możliwa w naszych warunkach klimatycznych. Nawet więcej, krzewy rodzące jagody goji nie mają specjalnych wymagań co do gleby. Jeżeli zatem marzy nam się własny krzew jagód goji, nie ma co czekać – wystarczy go zamówić. Jeżeli jeszcze nie wiecie Państwo, dlaczego warto – zapraszamy do lektury następnego paragrafu.
Jakie właściwości mają jagody goji? Dlaczego warto je hodować?
Jeżeli przyglądają się Państwo produktom stojącym na półkach oznaczonych BIO, jako jedzenie dietetyczne lub jako zdrowa żywność, musieliście zauważyć wzrastającą popularność tego składnika. Jaki jest tego powód? Jagody goji uważa się za należące do kategorii superfoods. To dlatego, że znajduje się w nich wiele składników odżywczych:
- witaminy B1, B2, B6, E, C;
- makroelementy: cynk, selen, wapń, żelazo;
- zeaksantynę i fizalinę.
Już od tysięcy lat – jagody goji mają wielkie znaczenie w tradycyjnej medycynie chińskiej – zauważa się szereg pozytywnych działań, które owoce te wywierają na ciało człowieka. Jagody goji uważane są za skuteczną pomoc w obniżaniu ciśnienia krwi, zapobiegania nowotworom i obniżania poziomu cholesterolu. Dodatkowo uznaje się, że obniżają poziom cukru we krwi (warto je rozważyć w stanie przedcukrzycowym). Osoby regularnie stosujące jagody goji w swojej diecie zauważają poprawioną jakość snu. Dodatkowo uważa się, że jagody goji wpływają na wzrost ilości białych krwinek, a nawet łagodzą objawy menopauzy, podnoszą libido i ogólnie pojętą sprawność seksualną. Stanowią też zwyczajnie ciekawy dodatek do deserów i dań – i dlatego też właśnie warto mieć je w swoim ogrodzie.
Przejdź do strony głównej Wróć do kategorii Porady ogrodnicze