Co robić, jeśli nie mamy miejsca na założenie sadu owocowego?
Pozyskiwanie owoców z własnego sadu stało się bardzo popularne, wiele osób szuka jednak metod, które pozwalają na cieszenie się owocami bez przeznaczania na ten cel dużej powierzchni przydomowego ogrodu. Niezawodnym sposobem okaże się wybór sadzonek drzew kolumnowych używanych przez sadowników od dłuższego czasu w celu optymalizacji poziomu wykorzystania dostępnych gruntów, a tym samym zmniejszenia kosztów łączących się z produkcją od nawożenia przez zbiór aż po zagospodarowanie drewna. Przyjrzyjmy się bliżej problemom związanym z brakiem terenu pod sad, sprawdźmy, co wyróżnia drzewa kolumnowe i zobaczmy, co wiąże się z ich uprawą.
Jakie problemy mogą przeszkadzać w sadzeniu drzew owocowych?
Tradycyjne sady mogą dostarczać dużych ilości owoców, jednak ich założenie wymaga sporej przestrzeni, ponieważ rośliny potrzebują odpowiedniej ilości miejsca na rozwój swej bryły korzeniowej oraz późniejszy rozrost korony. Jeżeli sadzonki zostaną umieszczone zbyt blisko siebie, drzewka będą rywalizowały ze sobą o wodę i składniki odżywcze, a także dostęp do światła, co spowoduje deformacje oraz znacznie obniży ilość uzyskiwanych owoców z powodu nierównomiernego doświetlenia. Alternatywne posadzenie drzew kolumnowych może pomóc w uniknięciu takich ograniczeń.
Co daje wykorzystanie drzew kolumnowych?
Owocowe drzewa kolumnowe mają wygląd przywodzący na myśl krzewy. Ich struktura jest wrzecionowata, a ich obwód z reguły nie jest większy niż około 80 cm, przy maksymalnej wysokości sięgającej co najwyżej 3 m, choć dla większości gatunków będzie to nieco powyżej 2 m. Co bardzo ważne, rośliny te można sadzić w niewielkich odstępach – dla niemal wszystkich roślin z tej grupy optimum okaże się metr odległości między sadzonkami. Do największych zalet drzew kolumnowych poza zdecydowanie mniejszą ilością niezbędnego do założenia sadu miejsca należy także obfite plonowanie i bardzo równomierne dojrzewanie owoców wynikające z dobrego doświetlenia.
Jakie owoce można uzyskiwać z drzew kolumnowych i jak wygląda ich pielęgnacja?
Pielęgnacja drzewek kolumnowych musi być nieco bardziej rozbudowana niż w sadach tradycyjnych. Szczególne znaczenie ma zabezpieczanie drzewek przed przemarzaniem, niezbędne okaże się więc okrycie ich agrowłókniną, słomą czy tekturą falistą. Warto też pamiętać o przerzedzaniu powstających zawiązków, ponieważ nadmiar owoców może być trudny do utrzymania, a one same mniejsze i o gorszych walorach smakowych. W przypadku większości drzewek nie będzie konieczne przycinanie pędów, często wymagają one jednak odpowiedniego kształtowania. Wśród dostępnych gatunków drzewek kolumnowych znajdują się śliwy, grusze, czereśnie oraz jabłonie w wielu odmianach i o różnej charakterystyce, jeśli chodzi o czas plonowania oraz rozmiary i walory smakowe owoców.
Przejdź do strony głównej Wróć do kategorii Porady ogrodnicze