Jakie drzewka owocowe warto sadzić obok siebie?
W wielu ogrodach znajdują się drzewa owocowe. By cieszyć się dużymi plonami, trzeba zapewnić im odpowiednie warunki. Kluczową rolę odgrywa stanowisko, w którym sadzone jest drzewko. Znaczenie ma nie tylko rodzaj ziemi i intensywność nasłonecznienia, ale również to, w sąsiedztwie jakich roślin znajdują się sadzonki.
Gatunki drzew owocowych mające na siebie korzystny wpływ
Różne gatunki drzew owocowych posadzone w swoim sąsiedztwie mogą wpływać na siebie pozytywnie, negatywnie lub neutralnie. Sadząc nieodpowiednie gatunki drzew blisko siebie, można znacznie zwiększyć ryzyko wystąpienia różnych chorób i szkodników, a także narazić się na mniejsze plony i słabiej rosnące drzewa. Z kolei dobrze dobrane gatunki drzew owocowych będą wspierały swój rozwój. Warto wykorzystywać te zależności i sadzić obok siebie drzewa mające korzystny wpływ na rozwój swoich sąsiadów. Do par takich drzew należą morwa i czereśnia. Bliskość owoców morwy sprawia, że ptaki, które jedzą zarówno owoce morwy, jak i czereśni, chętnie będą wybierać te pierwsze, oszczędzając owoce czereśni.
Jeśli zależy nam na ochronie jabłoni przed szkodnikami, warto posadzić w jej sąsiedztwie drzewo jarząbu pospolitego. Owoce jarzębiny i jabłoni są atakowane przez te same rodzaje szkodników. Dzięki temu, jeśli będziemy niszczyć owoce jarząbu wraz ze szkodnikami znajdującymi się w nich, ochronimy jabłka przed nieproszonymi gośćmi.
Są również pary drzew, które są dobrymi sąsiadami ze względu na podobne potrzeby i rodzaj korzeni. Przykładem takiej pary drzew jest jabłoń i śliwa. Mają podobne systemy korzeniowe, dzięki czemu nie konkurują ze sobą i obie dobrze rosną i owocują. Również ich wymagania glebowe są podobne, więc będą się dobrze rozwijały w tym samym miejscu. Innym przykładem takiej pary są wiśnie i śliwki.
Dlaczego warto sadzić blisko siebie kilka drzew tego samego gatunku?
Kwiaty drzew owocowych zapylane są przez owady i wiatr. Sadząc drzewa tego samego gatunku blisko siebie, możemy zwiększyć efektywność tego procesu. W przypadku gatunków samopylnych zasadzenie ich w pobliżu innych odmian tego samego gatunku sprawi, że plony będą większe, ale również jakość owoców będzie bardziej zadowalająca. Są również drzewa, które, aby zawiązać owoc, potrzebują pyłku pochodzącego z innego drzewa tego samego gatunku, ale innej odmiany. W takim przypadku samotnie rosnące drzewo może nie obrodzić. Do tego rodzaju drzew należy wiele odmian grusz, jabłoni i czereśni. Przy dobieraniu drzew warto zwrócić uwagę, by kwitły w tym samym czasie. Jeśli czasy kwitnienia różnych odmian drzew tego samego gatunku będą inne, nie dojdzie do zapylania. Należy również zwrócić uwagę na to, żeby dobrać odmiany, które będą zapylać się wzajemnie. Niestety, są gatunki drzew, które mimo kwitnienia w tym samym czasie nadal nie będą zapylały się wzajemnie przez zjawisko o nazwie intersterylność.
W przypadku niedużego ogrodu rozwiązaniem może być zaszczepienie na drzewie innej odmiany tego samego gatunku. W ten sposób zaoszczędzimy miejsce, a jednocześnie zyskamy bogate plony.
Przejdź do strony głównej Wróć do kategorii Porady ogrodnicze