Podlewanie roślin owocowych
W podlewaniu drzew i krzewów owocowych kluczowy aspekt stanowi systematyczność oraz dostosowanie ilości wody do indywidualnych wymagań rośliny. Dla roślin owocowych szkodliwa jest bowiem zarówno susza, jak i nadmiar wody. Co więcej, przelanie to częsta przyczyna obumarcia rośliny, która bywa nieodwracalna w skutkach. Zalanie systemu korzeniowego wodą stanowi dla nich realne zagrożenie przez cały okres ich wegetacji, dlatego tereny podmokłe nie nadają się do sadzenia roślin sadowniczych. Z kolei susza jest najbardziej szkodliwa dla młodych sadzonek, zwykle w pierwszym roku po ich zasadzeniu. Powoduje, że rośliny nie rosną, słabo owocują albo w ogóle niezawiązują owoców.
Jak podlewać drzewa oraz krzewy owocowe?
Regularne podlewanie roślin owocowych to konieczność w pierwszym roku po ich zasadzeniu. Należy o tym pamiętać szczególnie w maju oraz czerwcu, gdy odbywa się najintensywniejsze parowanie wody z młodych pędów, a świeżo zasadzone rośliny mają jeszcze nierozbudowany system korzeniowy. W późniejszych latach częstotliwość podlewania drzewek owocowych powinniśmy zwiększać jedynie w okresie suszy.
Aby podlewanie roślin owocowych było jak najefektywniejsze, warto stosować się do pewnej strategii. W ciągu pierwszego roku po posadzeniu roślin wodę powinniśmy wylewać obficie, w około dwu– lub trzydniowych odstępach. Woda będzie się dobrze wchłaniać w glebę i przenikać głęboko do systemu korzeniowego drzewek oraz krzewów, gdy uformujemy z ziemi misę wokół sadzonki.
Na drugi rok po zasadzeniu drzew oraz krzewów owocowych ich zapotrzebowanie na wodę wzrasta nawet dwukrotnie. Częstotliwość podlewania zależy wówczas od kilku kluczowych czynników: systemu korzeniowego rośliny, aktualnie panującej temperatury i częstotliwości opadów oraz rodzaju gleby. Najbardziej narażone na przesuszenie rośliny owocowe to drzewka szczepione na karłowych podkładkach oraz krzewy owocowe, szczególnie gdy są zasadzone w lekkiej glebie. Drzewka owocowe szczepione na silnie rosnących podkładkach oraz truskawki mają korzenie, które sięgają głęboko w glebę, tym samym wyższa jest ich odporność na suszę.
Aby ograniczyć parowanie wody z gleby i łagodzić skutki suszy stosujmy ściółki.
Podlewanie roślin owocowych a składniki pokarmowe
Do właściwego rozwoju oraz obfitego owocowania roślin konieczne jest nie tylko ich optymalne nawodnienie, ale również odżywienie. Ziemia, w której zasadziliśmy drzewko lub krzew owocowy, powinna zawierać liczne mikro– i makroelementy. Rośliny owocowe wraz z wodą pobierają z gleby m.in. bor, miedź, mangan, cynk, azot, fosfor, potas, wapń, magnez oraz żelazo.
Kluczowy dla prawidłowego rozwoju drzew oraz krzewów owocowych jest w szczególności azot. Obfita w niego gleba skutkuje szybkim rozrastaniem się rośliny. Wówczas jej liście są duże i ciemnozielone, a przyrosty długie, a przy tym mocne. Należy jednak pamiętać, że nadmiar azotu może wydłużać okres wegetacyjny roślin, przez co stają się one bardziej wrażliwe na przymrozki. Nadmiar niektórych pierwiastków w glebie wpływa także niekorzystnie na smak owoców. Najlepiej regulować odżywienie roślin poprzez nawożenie ich dedykowanymi poszczególnym gatunkom mieszankami nawozów. Aby nawóz nie wpłynął na smak owoców, nawożenie powinniśmy przeprowadzać wyłącznie wiosną i na początku lata.Przejdź do strony głównej Wróć do kategorii Porady ogrodnicze