5 nieproszonych gości pojawiających się na jabłoniach
Jabłonie są bardzo chętnie uprawianymi drzewami owocowymi. W większości przydomowych ogrodów i sadów można znaleźć jedno lub kilka drzew, rodzących pyszne jabłka różnych odmian. Jabłonie rodzą owoce, ale także w porze kwitnienia stanowią piękną ozdobę terenu. Ich uprawa jednak nie zawsze przebiega bezproblemowo. Wysokiej jakości, obfity plon bywa zagrożony przez choroby i szkodniki. W tym artykule skupimy się na organizmach zwierzęcych, które mogą atakować jabłonie i zaburzyć ich rozwój oraz owocowanie. Podpowiemy też, w jaki sposób można z nimi walczyć. Przedstawiamy 5 najczęstszych szkodników jabłoni.
Szkodniki jabłoni
- Przędziorki. To małe pajączki, które składają jaja na spodzie liści. Oznaką ich bytowania na jabłoni są delikatne pajęczynki, którymi przędziorki oplatają gałązki i liście. Niestety, powodują duże straty w owocach i uszkadzają drzewo, dlatego trzeba je zwalczać. W sklepach ogrodniczych można kupić środki do walki z przędziorkiem.
- Mszyce. Pospolity szkodnik wielu gatunków roślin uprawnych. Na jabłoniach powodują zwijanie się liści i usychanie mniejszych gałązek. Żywią się sokiem rośliny i wydalają tzw. spadź, która przyciąga mrówki i zwiększa ryzyko chorób. Istnieje wiele skutecznych preparatów, także ekologicznych, do zwalczania mszyc.
- Kwieciak jabłkowiec. Larwy tego chrząszcza wyjadają wnętrze pąków kwiatowych, przez co uniemożliwiają rozwój owoców. Uszkadzają też liście. Można z nimi walczyć za pomocą lepów (opasek lub wiszących tablic lepowych) lub po prostu odcinając zaatakowane miejsca na drzewie.
- Owocnica jabłkowa. Jej larwy zjadają wnętrze owoców, przez co stają się one niezdatne do spożycia. W walce z owocnicą skuteczne są opryski, używane w fazie składania jaj przez dorosłe osobniki.
- Miodówka jabłoniowa. Larwy miodówki są nieco podobne do mszyc i wyrządzają podobne szkody. Wysysają soki z miękkich części jabłoni i zalepiają swoją kleistą wydzieliną pąki kwiatów i zawiązki owoców, przez co uniemożliwiają ich rozwój. W walce z miodówką sprawdza się wiele różnych preparatów chemicznych.
Przejdź do strony głównej Wróć do kategorii Porady ogrodnicze