wyszukiwanie zaawansowane
Strona główna » Porady ogrodnicze » Jesienne prace ogrodowe, czyli jak zabezpieczyć rośliny owocowe przed zimą?
01
0

Jesienne prace ogrodowe, czyli jak zabezpieczyć rośliny owocowe przed zimą?

Okres od grudnia do końca lutego jest trudny dla roślin, takich jak niektóre gatunki drzew czy krzewów owocowych. Aby dobrze rozwijały się w okresie wegetacji, potrzebują odpowiedniej pielęgnacji w okresie jesienno-zimowym. Warto pamiętać, że jeśli zaniedba się czynności zabezpieczające rośliny przed czasem mrozów, mogą one już nigdy więcej nie zaowocować. Poniżej znajdziesz kilka wskazówek, co robić, aby właściwie zabezpieczyć ogród przed mrozami.

Najlepszy moment na te czynności najlepiej wyznaczyć na koniec jesieni, kiedy temperatura wynosi około 0°C i mamy pewność, że już nie wzrośnie. Zbyt wczesne zabezpieczanie roślin może przynieść im szkodę.

Warto pamiętać, że nie wszystkie gatunki są tak samo odporne na ujemne temperatury, a więc nie wszystkie wymagają tego samego rodzaju zabezpieczenia. Jednymi z bardziej mrozoodpornych gatunków roślin owocowych są jabłonie antonówka i papierówka, czy krzew – jagoda kamczacka. Ich ochrona podczas zimy jest nieco prostsza, ponieważ w tym przypadku wystarczy obsypać ziemię wokół miejsca szczepienia i zrobić bielenie pnia.

Najbardziej wrażliwymi drzewami na zmianę temperatury są na przykład grusze, a także drzewka pestkowe, takie jak morele, czereśnie, brzoskwinie, czy nektaryny. Dlatego właśnie te należy ochronić przed zimnem od pnia po koronę, szczególnie jeśli mamy do czynienia z małymi, dopiero rosnącymi okazami.
 

Zabezpieczanie drzew owocowych

W przypadku małych drzew najważniejszym miejscem zabezpieczenia jest nasada pnia, czy też miejsce szczepienia. Zaleca się utworzyć wokół tej części kopczyk. Powinien on być wielkości ok. 30 cm. Polecanymi do tego materiałami mogą być kompost, ściółka ze słomy czy trociny.

Z kolei do ochrony pni mogą przydać się tworzywa takie jak wiklina, agrowłóknina, papier falisty, mata trzcinowa, słoma czy igły sosnowe. Przy zabezpieczaniu ważne jest, aby zadbać o prawidłową cyrkulację powietrza i nie uszczelniać za mocno ochranianego drzewka. W przeciwnym wypadku bardzo łatwo jest nieświadomie wyhodować grzyby na pniach.

Kolejny zabieg to bielenie pni drzew, którego celem jest zapobiegnięcie dodatkowym uszkodzeniom, np. pęknięciom pni, spowodowanym promieniami słonecznymi. W trakcie cieplejszych dni zimy może zdarzyć się tak, że pień nagrzeje się od słońca, a tym samym soki drzewne zostaną pobudzone do aktywności. Niestety, w ciągu nocy temperatura znacznie spadnie, a soki zaczną zamarzać i rozsadzą korę drzewa. Mleko wapienne, które najlepiej służy bieleniu, odbije promienie słoneczne i zapobiegnie pękaniu kory.
 

Zabezpieczanie krzewów owocowych

Krzewy owocowe należy również pokryć u nasady kopczykami, na przykład z ziemi, a resztę przykryć przepuszczalnymi materiałami, na przykład agrowłókniną czy stroiszem.

Z kolei w przypadku pędów krzewów – należy ułożyć je w wykopanym na ok. 15 cm dołku i przykryć warstwą trocin czy słomy. Na to dodatkowo warto położyć warstwę ziemi. Tak zakopane pędy będą bezpiecznie zachowane od zimna.


Przejdź do strony głównej Wróć do kategorii Porady ogrodnicze
Sklep internetowy shopGold
Korzystanie z tej witryny oznacza wyrażenie zgody na wykorzystanie plików cookies. Więcej informacji możesz znaleźć w naszej Polityce Cookies.
Nie pokazuj więcej tego komunikatu