wyszukiwanie zaawansowane
Strona główna » Porady ogrodnicze » Borówka – dlaczego źle rośnie i owocuje?
01
0

Borówka – dlaczego źle rośnie i owocuje?

Gdzie najlepiej sadzić borówkę?

Roślina powinna być posadzona w ciepłych i niezacienionych miejscach naszego ogrodu. Ekspozycja na promienie słoneczne sprzyja zawiązywaniu się pąków kwiatów, a ponadto korzystnie wpływa na kolor oraz smak owoców. Nie bez znaczenia jest również gleba. Musi być ona silnie zakwaszona – optymalne wartości pH to 4-4,5. Borówka nie znosi gleb ciężkich, najlepsze dla jej uprawy są gleby najwyżej IV klasy bonitacyjnej. Istotny jest również poziom wód gruntowych, który nie może być wyższy niż  30-40 cm od powierzchni gleby.

W polskich warunkach klimatycznych ziemia ma charakter zasadowy lub obojętny, dlatego należy ją odpowiednio przygotować.  Żeby zmienić odczyn pH gleby można zastosować siarkę (przynajmniej rok przed sadzeniem borówki) – w proporcji 0,5 kg na 10 m kw. (jeśli pH gleby wynosi 5) lub 1 kg na 10 m kw. (w przypadku, gdy wartość pH równa się 6). Siarkę należy dokładnie wymieszać z glebą na głębokość 20 cm. Oprócz tego do sadzenia roślin używamy samego kwaśnego torfu lub mieszanki składającej się z kwaśnego torfu i przekompostowanych trocin z iglastych drzew (w stosunku 1:1).

Jak pielęgnować borówkę?

To pytanie zadaje sobie wielu miłośników ogrodnictwa. Tymczasem nierzadko wystarczy wprowadzić drobne zmiany w codziennej pielęgnacji, aby cieszyć się wyjątkowym wyglądem krzewów. O co należy się zatroszczyć, aby być zadowolonym z plonów?

Ściółkowanie gleby – Rozwiązanie polega na przykryciu wierzchniej warstwy ziemi zrębkami, przekompostowanymi trocinami z iglastych drzew lub korą sosny. Zabieg pomaga wyeliminować chwasty, zabezpiecza przed wyparowaniem wody, pozwala na utrzymanie optymalnej temperatury gleby oraz pobudza mikroorganizmy do rozwoju. Ściółkowanie przeprowadza się wiosną. Materiał organiczny najlepiej rozkładać na wilgotne podłoże.

Regularne podlewanie – Borówka wymaga odpowiedniego nawadniania, szczególnie w okresie rozrostu pędów oraz owoców. Podlewa się ją średnio co 7-10 dni. Jednorazowo stosuje się od 5 do 10 l wody na krzew (w zależności od pogody oraz wielkości rośliny).

Zakwaszanie – Ponieważ woda wodociągowa lub ze studni odznacza się zasadowym odczynem, zaleca się zakwaszać glebę siarką w stężeniu 50 do 100 gram na 10 m kw aby utrzymać odpowiedni odczyn podłoża. Najlepiej zająć się tym wczesną wiosną lub jesienią.

Nawożenie – Aby zapewnić roślinom optymalne warunki do rozwoju, dobrze sięgnąć po wieloskładnikowe mieszanki. W sytuacji, gdy krzewy rosną bardzo wolno, mają małe przyrosty i małe liście lub pogoda charakteryzuje się intensywnością opadów, sięga się dodatkowo po azot w postaci siarczanu amonu.

Przycinanie – Sposób przycinania zależy od wieku roślin. W pierwszym roku po posadzeniu w okresie przed ruszeniem wegetacji skracamy lekko najsilniejsze pędy a najsłabsze wycinamy całkowicie.  Z kolei, kiedy roślina jest starsza i już owocuje krzewy należy prześwietlać, wycinając pędy starsze niż 5 lat, leżące nisko na ziemi. Cięcie takie wykonujemy na przełomie lutego i marca. W ten sposób stymuluje się rozwój nowych pędów. Zaniedbania w tej kwestii przyczyniają się do mniejszej liczby przyrostów oraz skutkują niską jakością plonów.

Usuwanie kwiatostanów - W ciągu dwóch pierwszych lat po posadzeniu krzewów borówki usuń kwiaty wiosną, aby przyspieszyć wzrost roślin. Jest to zabieg konieczny aby zapewnić zdrowe i produktywne rośliny na wiele lat. Gdy rośliny są słabe i małe, wytwarzanie przez nie kwiatów i owoców osłabia znacznie ich wzrost.

Komentarze (1)
jann 27-07-2021 9:09:06
posadziłem według zalecenia i tak borówka ma czerwone liście? dlaczego
Odpowiedź sklepu:Przyczyną może być niedobór azotu (liście są drobne, czerwone unerwienie liścia), który jest łatwo wymywalny z gleby lub przesuszenie rośliny.

Przejdź do strony głównej Wróć do kategorii Porady ogrodnicze
Sklep internetowy shopGold
Korzystanie z tej witryny oznacza wyrażenie zgody na wykorzystanie plików cookies. Więcej informacji możesz znaleźć w naszej Polityce Cookies.
Nie pokazuj więcej tego komunikatu