wyszukiwanie zaawansowane
Strona główna » Porady ogrodnicze » Kędzierzawość liści brzoskwiń - jak zwalczać?

Kędzierzawość liści brzoskwiń - jak zwalczać?

altKędzierzawość liści brzoskwiń zwyczajowo zwana kędzierzawką jest groźną i powszechnie występującą chorobą porażającą prawie wszystkie brzoskwinie i nektaryny. Objawia się tym, że liście są poskręcane, zgrubiałe, występują na nich charakterystyczne pęcherze i przebarwiają się na czerwono. Pod koniec czerwca większość liści obumiera i opada. Silnie porażone drzewa są osłabione i źle owocują aż w końcu drzewo zamiera. 

Jak zwalczać kędzierzawkę

Walka z kędzierzawością polega na jej zapobieganiu. Najtrudniejsze jest uchwycenie momentu, w którym należy wykonać oprysk. W ostatnich latach z uwagi na ocieplenie się klimatu zabiegi na kędzierzawkę wykonujemy znacznie wcześniej. Jeżeli zima jest ciepła i temperatura jest dodatnia i sięga nawet 10 stopni C, porażenie drzew następuje już w styczniu. Nie można przeoczyć momentu pękania pąków, bo wtedy na oprysk jest już za późno. Oprysk należy wykonać przed rozpoczęciem wegetacji (przed pękaniem pąków) gdy temperatura przekroczy +6 stopni C. Zwracamy uwagę aby dokładnie pokryć cieczą całe drzewo. Do zwalczania aktualnie zalecane są preparaty: Syllit 65 WP, Pomarsol Forte 80 WG. Jesienią po opadnięciu liści zabieg należy powtórzyć preparatami Miedzian 50 WP lub Pomarsol Forte 80 WG.

Odmiany odporne na kędzierzawość

Dla zwolenników ekologicznej uprawy owoców proponujemy posadzenie pierwszej odmiany brzoskwini odpornej na kędzierzawkę. Jest to brzoskwinia Fruteria ®, którą nasza szkółka produkuje W Polsce jako pierwsza i na razie jedyna.
Komentarze (0)

Przejdź do strony głównej Wróć do kategorii Porady ogrodnicze
Sklep internetowy shopGold
Korzystanie z tej witryny oznacza wyrażenie zgody na wykorzystanie plików cookies. Więcej informacji możesz znaleźć w naszej Polityce Cookies.
Nie pokazuj więcej tego komunikatu