wyszukiwanie zaawansowane
Strona główna » Porady ogrodnicze » Kiedy i czym należy bielić drzewa i krzewy owocowe?
0
0

Kiedy i czym należy bielić drzewa i krzewy owocowe?

Własne owoce, które mogą dojrzewać w słońcu i nie są spryskiwane środkami chemicznymi to wielka pokusa dla wszystkich, którzy dysponują przydomowym ogrodem z wystarczającą ilością miejsca, by zdecydować się na tego rodzaju uprawę. Samo posadzenie drzewa lub krzewu owocowego to jednak tylko początek drogi, ponieważ muszą one być starannie prowadzone i poddawane odpowiednim zabiegom ochronnym. Poza przycinaniem gałęzi za najważniejsze uznaje się bielenie pni i konarów. Przekonajmy się, dlaczego jest ważne, sprawdźmy, czemu służy oraz zobaczmy, jakich preparatów należy używać.

Dlaczego drzewa i krzewy owocowe należy bielić?

Bielenie drzewek owocowych i krzewów ma na celu ochronę ich pni i konarów przed nadmiernym nagrzewaniem się od promieni słonecznych, a następnie gwałtownemu wychładzaniu, które prowadzi do pojawiania się pęknięć kory. Zjawisko to nazywane uszkodzeniami mrozowymi występuje z reguły w największym nasileniu zimą – w styczniu i lutym – oraz wczesną wiosną. Wiąże się z błyskawicznym skokiem temperatury powodującym zbyt szybkie kurczenie się rozszerzonych za sprawą wysokiej temperatury zewnętrznych warstw kory. Bielenie jest też korzystne ze względu na to, iż zapobiega za wczesnemu rozpoczęciu wegetacji, zwłaszcza w przypadku stosunkowo wysokich temperatur występujących w styczniu i lutym, co zwykle oznacza kłopoty związane z przemarzaniem, jeżeli chłód jednak się pojawi.

Kiedy bielić drzewka i krzewy owocowe?

Najlepszą porą na bielenie drzewek i krzewów jest przełom grudnia i stycznia, dzięki czemu będą one zawczasu przygotowane na nadchodzące zagrożenia. Trzeba jednak pamiętać, że w razie wystąpienia intensywnych opadów deszczu lub mokrego śniegu zabieg należy powtórzyć tak, by rośliny były odpowiednio zabezpieczone aż do marca. Do bielenia wykorzystuje się tzw. wapno palone, czyli poddane prażeniu, do którego dodaje się zwykle środek zapewniający lepszą przyczepność, tworząc tzw. mleko wapienne. Na ogół używa się w tym celu białej farby emulsyjnej w stosunku 1 do 10. Składniki rozpuszcza się następnie w wodzie w proporcji 1 część mleka wapiennego na 5 części wody, a preparat nanosi pędzlem. Powinien on znaleźć się na całej szerokości pnia, lecz od strony południowej i południowo-zachodniej nakłada się go nieco wyżej.

Dlaczego bielenie jest ważne?

Pęknięcia kory, które mogą się pojawić na niepobielonych drzewkach i krzewach, sprzyjają powstawaniu ran zgorzelinowych, będących uszkodzeniami tkanek wewnętrznych, objawiających się z czasem zbrunatnieniem i kruszeniem się kory. Uniemożliwia to samoczynne naprawienie uszkodzenia przez tkankę twórczą i wymaga interwencji z zastosowaniem maści ogrodniczej, choć nie zawsze będzie to w pełni skuteczne. Poważne problemy występują, gdy do pęknięć wnikną patogeny – przede wszystkim bakterie i zarodniki powodujące choroby drzew – np. zgorzel kory czy rak drzew owocowych – oraz ich stopniowe obumieranie. Kłopoty związane z ranami mrozowymi są szczególnie częste w przypadku takich drzew jak jabłonie, śliwy i czereśnie, jednak warto zabezpieczać także inne rośliny.


Przejdź do strony głównej Wróć do kategorii Porady ogrodnicze
Sklep internetowy shopGold
Korzystanie z tej witryny oznacza wyrażenie zgody na wykorzystanie plików cookies. Więcej informacji możesz znaleźć w naszej Polityce Cookies.
Nie pokazuj więcej tego komunikatu