Pięć korzyści z uprawiania pigwy we własnym ogrodzie
Pigwa to wyjątkowo urocze drzewko o charakterystycznych, szczególnie dużych, intensywnie pachnących żółtych owocach, przypominających połączenie jabłka z cytryną. Jest całkiem okazałe, ponieważ potrafi osiągać ponad trzy metry wysokości, a jego wyjątkowe kwiaty, białe lub różowe, zachwycają pięknym wyglądem pod sam koniec wiosny. Choć przywędrowało do nas z Azji, gdzie jest znacznie bardziej popularna, w Europie, a zwłaszcza na jej zachodzie, rozpowszechniła się już wiele setek lat temu. W Polsce wciąż jeszcze nie zdobyła dużej popularności, choć pojawia się w ojczystych ogrodach coraz częściej. W tym artykule przyjrzymy się pięciu najważniejszym korzyściom, wynikającym z uprawiania tej wyjątkowej rośliny.
Pigwa jest doskonałą ozdobą
Pierwszym powodem, dla którego warto zdecydować się na posadzenie pigwy, jest jej przepiękny wygląd. Same drzewka są okazałe i potrafią prezentować się naprawdę wspaniale, zarówno w formie rozłożystych gałęzi, jak i starannie przystrzyżonych żywopłotów. Pięknie wyglądają również liczne żółte owoce, obrastające je późnym latem i jesienią, jednak największy zachwyt wzbudzają ich wyjątkowe kwiaty, rozkwitające późną wiosną i sięgające swoją kolorystyką od bieli, poprzez blady róż, aż po jego głęboki odcień. Sprawiają wspaniałe wrażenie, stanowiąc doskonałą ozdobę każdego ogrodu.
Pigwa jest naprawdę pyszna
Wśród wielu odmian pigwy wyróżnia się takie, których owoce można także spożywać na surowo, jak np. pigwa Krymska zachwycająca aromatem pomarańczy lub Limon Ayvasi o limonkowym aromacie. Odpowiednio przygotowane owoce pigwy potrafią zaskoczyć pysznym smakiem. Ich zastosowanie w kuchni jest bardzo szerokie. Doskonale nadają się na przeróżne przetwory, a także alkohol (powstaje wtedy tak zwana pigwówka). Konfitury oraz marmolady można wykorzystać jako nadzienie z samej pigwy można zaś tworzyć różnorodne słodkie wypieki, a także przygotować ją w nieco bardziej wytrawnej formie, na przykład duszonej. Wspaniałe w smaku są także sok z pigwy oraz herbata z jej delikatnym dodatkiem.
Pigwa jest bardzo zdrowa
Pigwa zawiera wiele korzystnych dla organizmu substancji oraz związków, między innymi bardzo dużo witaminy C, B1, B6, potasu oraz magnezu. Jej spożywanie wzmacnia układ odpornościowy, dzięki czemu jest niezwykle cennym składnikiem diety w okresie zimowym, jako element przetworów i różnorodnych potraw. Pigwa przydaje się również w leczeniu kaszlu i terapii antybakteryjnej, a jej regularne spożywanie zmniejsza szansę zachorowania na raka. Jej nasiona wspierają zaś układ pokarmowy, wspomagając prawidłowe trawienie i stanowiąc wsparcie w walce z refluksem oraz zgagą.
Pigwa to składnik wielu kosmetyków
Pigwa może być z powodzeniem wykorzystywana w kosmetyce. Jako składnik kremów i balsamów pomaga nawilżyć oraz odmłodzić skórę, wpływając bardzo pozytywnie na cerę i chroniąc ją przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych. Kosmetyki z pigwy potrafią również wzmacniać oraz odżywiać włosy. Napar z jej nasion przydaje się podczas leczenia stanów zapalnych skóry, a także pielęgnacji cery trądzikowej.
Pigwa jest łatwa w uprawie
Sadzonki pigwy nie są drogie, a ona sama nie zajmuje wiele miejsca w ogrodzie i jest bardzo łatwa w pielęgnacji, wynagradzając troskę obfitymi plonami. Jest rzadko atakowana przez szkodniki. Z racji swojego pochodzenia przyzwyczajona jest do cieplejszego klimatu, trzeba więc znaleźć dla niej miejsce słoneczne i dobrze chronione przed chłodnym wiatrem. Lubi glebę wilgotną i żyzną. Nowo posadzone drzewka wymagają regularnego podlewania. Pigwę jak każde inne drzewo owocowe można ciąć – w ten sposób można ograniczyć jej wzrost do 2-2,5 m wysokości. Najważniejsze jest cięcie formujące koronę w pierwszych latach po posadzeniu. W pierwszym i drugim roku po posadzeniu należy zaś zabezpieczyć ją przed mrozem, osłaniając glebę ciepłą ściółką, pień papierem karbowanym a koronę agrowłókniną.
Przejdź do strony głównej Wróć do kategorii Porady ogrodnicze