wyszukiwanie zaawansowane
Strona główna » Porady ogrodnicze » Dlaczego drzewa nie owocują?
0
0

Dlaczego drzewa nie owocują?

Jedną z najczęstszych przyczyn, dlaczego drzewa nie owocują, są zaburzenia we wzrośnie roślin. Mogą one dotyczyć zarówno zbyt słabego, jak i zbyt intensywnego wzrostu.

Jeśli drzewko owocowe rośnie powoli, nie jest w stanie wytwarzać pąków kwiatowych i zawiązywać owoców. Powolny wzrost rośliny zwykle wynika z jej niewystarczającego dostępu do wody oraz pokarmu. Często konkurencję powoduje trawa oraz chwasty rosnące w pobliżu małego drzewka – wówczas należy je niezwłocznie usunąć.

Choć mogłoby się wydawać, że szybko rozwijające się drzewo owocowe powinno dawać obfite plony, nie zawsze ta reguła się sprawdza. W przypadku niektórych odmian drzew owocowych często jest wręcz przeciwnie. Wówczas cała ich inicjatywa zostaje poświęcona wypuszczaniu dodatkowych pędów, kosztem pąków kwiatowych. Taka tendencja zwykle dotyczy niektórych odmian jabłoni (Boskoop, Antonówka) oraz grusz (Faworytka, Lukasówka, Komisówka). Dlatego, jeśli widzimy, że nasza Antonówka czy Lukasówka zbyt szybko się rozrasta, należy przygiąć ich pędy do pozycji poziomej. Pamiętajmy, że zaszczepienie silnie rosnących odmian na karłowych podkładkach osłabia wzrost drzewa i pobudza je do szybkiego wchodzenia w okres owocowania, dlatego wybierajmy do sadzenia drzewka karłowe.

Rola warunków pogodowych w plonach drzew owocowych

Czasem powód, dlaczego drzewa nie owocują, wynika z niewłaściwego doboru miejsca zasadzenia rośliny. Promienie słoneczne są jej niezbędne do prawidłowego rozwoju, a jeśli ma do nich ograniczony dostęp, może rezygnować z niektórych swoich procesów życiowych. Z tego powodu należy unikać sadzenia drzew owocowych w miejscach o stałym zacienieniu, na przykład przy północnej ścianie budynku lub pod koroną innego, dużego drzewa.

Podobnie jak słońce, tak i temperatura może mieć wpływ na nieowocowanie drzew. Delikatne rośliny, takie jak winorośle, morele czy brzoskwinie, często padają ofiarą wiosennych przymrozków, a zdażają się lata że przemarzają też inne gatunki. W momencie, w którym zdążyły już zawiązać pąki owocowe, pojawiają się niskie temperatury prowadzące do ich obumarcia. Niestety na pogodę nie mamy żadnego wpływu, dlatego najlepiej wybierać jak najwytrzymalsze gatunki i odmiany roślin owocowych, którym niestraszne polskie przymrozki.

Pozostałe przyczyny nieowocowania drzew

Należy pamiętać o tym, że niektóre gatunki drzew charakteryzuje owocowanie przemienne i wówczas to ono stanowi bezpośrednią przyczynę braku plonów w danym roku. Dotyczy to m.in. jabłoni, grusz oraz śliw. Jeżeli chcemy ograniczyć owocowanie przemienne naszych roślin, można celowo przerzedzać kwiaty oraz zawiązki owocowe. Najlepiej pozostawiać je w odstępach 1 zawiązek owocu co 20 cm. Zabieg taki należy wykonać najpóźniej do początku czerwca. Roślina poświęci mniej energii na nadmierne owocowanie, dzięki czemu wyda plony także w kolejnym roku, bez konieczności odpoczynku.

Nie sposób nie wspomnieć o szkodnikach, których nadmierna liczebność jest w stanie znacznie ograniczyć wzrost oraz owocowanie roślin. Szkodniki uszkadzają zarówno pąki kwiatowe, jak i same kwiaty czy już zawiązane owoce. Najczęściej spotykane w sadach szkodniki to m.in. kwieciak jabłoniowy, owocnica żółtoroga oraz owocnica jabłkowa. Młode nowo posadzone drzewka trzeba koniecznie chronić przed mszycami, które potrafią zahmować wzrost rośliny i ograniczyć jej plonowanie. Do skutecznej walki ze szkodnikami warto wykorzystać różnego rodzaju opryski.


 
Komentarze (0)

Przejdź do strony głównej Wróć do kategorii Porady ogrodnicze
Sklep internetowy shopGold
Korzystanie z tej witryny oznacza wyrażenie zgody na wykorzystanie plików cookies. Więcej informacji możesz znaleźć w naszej Polityce Cookies.
Nie pokazuj więcej tego komunikatu