wyszukiwanie zaawansowane
Strona główna » Porady ogrodnicze » Wybór drzew owocowych do ogrodu
0
0

Wybór drzew owocowych do ogrodu

Pielęgnacja i wymagania drzew

Do drzew owocowych cieszących się największą popularnością należą jabłonie, grusze, śliwy, a także wiśnie. Wybór konkretnych gatunków oraz odmian powinien być dobrze przemyślany, a także uwzględniać takie elementy jak m.in. wielkość działki, mikroklimat, odporność drzew na mróz czy choroby. Do przydomowych ogródków zwykle najlepiej nadają się drzewa, które nie są wysokie i mocno się nie rozrastają. Dobrze kupić odmiany karłowe, półkarłowe lub krzaczaste. Dzięki niedużym rozmiarom są one również łatwiejsze w pielęgnacji oraz wygodniej zbierać z nich owoce, bo bez trudu można sięgnąć nawet najwyższych gałęzi.

Wybór drzew owocowych do ogrodu koniecznie musi uwzględniać też warunki klimatyczne i glebowe. Większość odmian jabłoni oraz grusz z powodzeniem rośnie na przeciętnie dobrej glebie, ale już np. wiśnie potrzebują nieciężkiej gleby piaszczysto-gliniastej. Drzewom trzeba zagwarantować też odpowiedni poziom temperatury i nasłonecznienia. Na terenach, gdzie występują srogie zimy, dobrze posadzić odmiany odporne na mróz. Drzewka ciepłolubne, m.in. morele czy brzoskwinie, łatwo przemarzają, więc nie poleca się ich sadzenia na terenie północno-wschodniej Polski, gdzie jest chłodniej niż w rejonie południowo-zachodnim.

Korzyści dla domowników

Trzeba pamiętać, że nie wszystkie drzewa, które uprawiane są w sadach na skalę przemysłową, nadają się do ogrodu. Żeby zapewnić sobie maksymalne bezpieczeństwo, warto wybrać te odmiany, które są odporne na choroby, a co za tym idzie – nie potrzebują oprysków środkami chemicznymi (niektóre choroby, np. mączniaka jabłoni, można zwalczyć bez użycia niebezpiecznych preparatów). Ogród przydomowy to miejsce, w którym rosną także inne rośliny, w tym często warzywa i owoce. Oprysk drzewek mógłby je zanieczyścić, a tym samym stworzyć ryzyko zatrucia po spożyciu tych roślin. Ogród to również przestrzeń do biernego i aktywnego wypoczynku, a także zabaw dla dzieci, więc utrzymanie w nim bezpieczeństwa to kluczowy aspekt.

Drzewa owocowe w przydomowym ogrodzie zapewniają dostęp do świeżych owoców. Powinny one wyróżniać się walorami smakowymi, najbardziej pożądanymi przez domowników. Bardzo często samodzielnie wyhodowane owoce stanowią uzupełnienie dla tych kupowanych w sklepie, a czasem nawet jedyne ich źródło. Wybierając konkretne gatunki i odmiany, warto wziąć pod uwagę czas owocowania, aby zapewnić sobie jak najdłuższy okres dostępności do plonów. Można wybrać zarówno takie odmiany, które będą dawać owoce do bieżącej konsumpcji, jak i te idealne do robienia przetworów czy dłuższego leżakowania (o ile zapewni im się odpowiednie warunki przechowywania).

Wybór drzew owocowych do ogrodu to kwestia, której warto poświęcić czas, żeby później móc przez długie lata cieszyć się pięknem drzewek i własnymi zbiorami.
Komentarze (2)
ewa 13-09-2020 20:20:33
Witam, dopiero po 17 latach użytkowania działek ogrodniczych/2 sztuk / mam porządne drzewka owocowe i takie jakie chciałam, kilka różnych rodzajów brzoskwiń, 3 pigwy, pigwowce, kilka jabłoni, karłowe oczywiście, kilka czerśni o różnej porze dojrzewania, kilka grusz i kilka śliw, czarne porzeczki, agresty--5 sztuk na pniu, maliny, truskawki, poziomki, czarną morwę na pniu, czerwone porzeczki, i inne krzewy i dzrewka owocowe. Uwielbiam moją działkę, co roku kupuję różne a to kwiaty, a to drzewka owocowe, cieszy oko i żołądek.Ewa
alicja 22-03-2021 12:12:58
kocham moją działkę ogrodniczą, mam niezliczoną ilość róż, kwiatów , drzewek owocowych, cieszy mnie to niesamowicie i daje szczęście.....to pasja

Przejdź do strony głównej Wróć do kategorii Porady ogrodnicze
Sklep internetowy shopGold
Korzystanie z tej witryny oznacza wyrażenie zgody na wykorzystanie plików cookies. Więcej informacji możesz znaleźć w naszej Polityce Cookies.
Nie pokazuj więcej tego komunikatu