wyszukiwanie zaawansowane
Strona główna » Porady ogrodnicze » Podstawowe pojęcia związane ze szczepieniem drzewek owocowych
0
0

Podstawowe pojęcia związane ze szczepieniem drzewek owocowych

Smaczne i wspaniale wyglądające owoce są marzeniem każdego, kto decyduje się na założenie sadu i posadzenie drzewek. W większości przypadków korzysta się w tym celu z drzewek pozyskanych ze szkółki drzew i krzewów owocowych, która dostarcza odpowiednio przygotowane rośliny. Zdecydowana większość z nich jest przygotowywana do sprzedaży przez wykonanie szczepienia. Przekonajmy się, na czym polega ta procedura i sprawdźmy, z czego się przy niej korzysta.

Dlaczego szczepienie jest niezbędne?

Uprawa drzewek owocowych wymaga korzystania z gatunków, które będą łączyły w sobie wiele rozmaitych cech. Niezwykle ważna okazuje się smakowitość owoców, które muszą mieć kruchy i słodki miąższ, a także cechować się atrakcyjnym wyglądem i cenionymi przez konsumentów sporymi rozmiarami oraz regularnym kształtem. Równie istotna będzie jednak również zdolność do obfitego plonowania, dzięki któremu z jednego drzewka da się uzyskać dużą ilość owoców. Wśród pożądanych charakterystyk roślin znajdzie się także wysoka wytrzymałość na mniej korzystne warunki zewnętrzne – pogodę oraz choroby. Z punktu widzenia sadownika liczyć się będzie ponadto wielkość drzewek, które powinny pozwalać na łatwą obsługę i zbiór owoców, a także zajmować możliwie małą przestrzeń i dobrze tolerować obecność w swoim bezpośrednim sąsiedztwie innych roślin. Połączenie tak różnych walorów jest trudne w obrębie jednej odmiany. Znacznie łatwiej można je uzyskać za sprawą połączenia w jedną strukturę dwóch gatunków.

Na czym polega szczepienie?

Szczepienie drzewek owocowych oznacza wykorzystanie podkładki, a więc części korzeniowej oraz fragmentu pnia z rośliny jednego gatunku i połączenie jej ze zrazem, czyli zdrewniałym pędem odmiany szlachetnej, która daje owoce o szczególnie cenionych cechach. Używane zrazy muszą mieć dobrze wykształcone pąki. Podkładka jest odpowiedzialna za własności związane z odpornością i wytrzymałością, pochodzi więc z zasady z gatunku dziko występującego, co daje gwarancję, że roślina poradzi sobie z trudnymi warunkami i chorobami. Kluczem do sukcesu jest właściwy dobór obu gatunków, które mimo różnic muszą wykazywać wysokie pokrewieństwo, a także właściwa technika łączenia obu fragmentów. Liczy się zarówno prawidłowe przygotowanie roślin, jak i dostosowanie pory zabiegu do ich cyklu biologicznego.

Jak dokonuje się szczepienia?

Szczepienie drzewek owocowych wymaga dobrego dopasowania i ścisłego przylegania podkładki oraz zrazy. W tym celu przycina się je pod skosem, którego kąt gwarantuje odpowiednią długość połączenia. Możliwe jest szczepienie podkładki i zrazu o takiej samej grubości, a także szczepienie na przystawkę, gdzie podkładka jest znacznie grubsza. Popularne jest również szczepienie w klin, jak też szczepienie za korę, jak również  tzw. kożuchowanie.


Przejdź do strony głównej Wróć do kategorii Porady ogrodnicze
Sklep internetowy shopGold
Korzystanie z tej witryny oznacza wyrażenie zgody na wykorzystanie plików cookies. Więcej informacji możesz znaleźć w naszej Polityce Cookies.
Nie pokazuj więcej tego komunikatu