wyszukiwanie zaawansowane
Strona główna » Porady ogrodnicze » Najczęściej popełniane błędy podczas przycinania drzew i krzewów owocowych
01
0

Najczęściej popełniane błędy podczas przycinania drzew i krzewów owocowych

Wszystkie rośliny wymagają nie tylko zapewnienia optymalnych warunków do wzrostu w postaci prawidłowo przygotowanego stanowiska zarówno, jeżeli chodzi o nasłonecznienie, jak i rodzaj podłoża oraz jego zasilenie koniecznymi nawozami, ale też właściwej pielęgnacji. Poza dobrym nawodnieniem oraz pozbywaniem się opadających liści czy zabezpieczeniem gleby przed przesychaniem liczyć się będzie również wykonywanie cięcia drzew i krzewów owocowych. Będzie ono miało kluczowe znaczenie dla ich prawidłowego wzrostu i późniejszego owocowania, ale także pozwoli na zachowanie odpowiedniej struktury. Przekonajmy się, co daje cięcie pędów i gałęzi oraz sprawdźmy, jakich najważniejszych błędów należy się przy nim wystrzegać.

Dlaczego cięcie drzew i krzewów owocowych jest istotne?

Wykonanie cięcia pędów i gałęzi należy do najważniejszych zabiegów pielęgnacyjnych. Ich usuwanie pozwala na właściwe doświetlanie roślin, dzięki czemu poprawia się poziom wykorzystywania przez nie składników odżywczych do intensywniejszej fotosyntezy. Przycinanie jest też ważne dla stymulowania rozwoju roślin oraz tworzenia bujniejszych i gęściej rozmieszczonych pąków kwiatowych, a w efekcie lepszego owocowania. Bardzo istotny jest też aspekt sanitarny cięć, ponieważ pozwalają one na pozbywanie się obumarłych fragmentów będących często siedliskami patogenów. Będą one też sposobem wpływania na wygląd roślin.

Czego wystrzegać się podczas przycinania drzew i krzewów owocowych?

Podczas cięcia roślin można wpaść w wiele pułapek skutkujących różnymi problemami ze stanem drzew i krzewów. Wśród najczęściej popełnianych błędów znajdzie się nieodpowiednie przygotowanie używanych narzędzi. Zwykle w grę wchodzi miażdżenie pędów z uwagi na stępienie ostrzy oraz przenoszenie rozmaitych patogenów – grzybów, bakterii lub pasożytów między roślinami. Wiele kłopotów może też spowodować zły wybór terminu wykonywania prac, co odbije się na zdolności do wypuszczania nowych pędów oraz kwitnieniu i owocowaniu w przypadku cięć wiosennych albo niższej odporności na mrozy z racji tego, iż ślady nie zdążą się prawidłowo zabliźnić, jeżeli chodzi o cięcia jesienne. Nie można też zapominać, że zbyt intensywne cięcie może w zbyt dużym stopniu osłabić krzew lub drzewo. Na stanie roślin odbije się też zła technika cięcia, np. błędny wybór miejsca lub jego płaszczyzny czy pozostawienie za długiego fragmentu pędu. Trzeba też brać pod uwagę to, że cięcia powinny być wykonywane regularnie, jednak ich zakres należy dopasować do charakterystyki danego gatunku – w wielu przypadkach cięcia muszą być oszczędne, a niekiedy są wręcz niewskazane poza interwencjami sanitarnymi. Powszechnym błędem jest także niezabezpieczanie miejsca cięcia w przypadku grubszych gałęzi, co może zwiększyć podatność na porażenie rośliny.


Przejdź do strony głównej Wróć do kategorii Porady ogrodnicze
Sklep internetowy shopGold
Korzystanie z tej witryny oznacza wyrażenie zgody na wykorzystanie plików cookies. Więcej informacji możesz znaleźć w naszej Polityce Cookies.
Nie pokazuj więcej tego komunikatu