wyszukiwanie zaawansowane
Strona główna » Porady ogrodnicze » Nawożenie drzew po posadzeniu
0
0

Nawożenie drzew po posadzeniu

Żeby mogły się rozwijać oraz przynosić obfite owoce, zarówno drzewa, jak i krzewy wymagają nawożenia. Niektórych składników pokarmowych potrzebują w niewielkiej ilości, z kolei bez innych nie mogą egzystować i pobierają je z gleby w dużych proporcjach. Do pierwszej grupy należą mikroelementy typu bor, cynk, miedź, mangan oraz molibden, a do drugiej makroelementy takie jak azot, fosfor, żelazo, potas, magnez, czy wapń. Braki tych składników widać od razu w wyglądzie roślin – w zależności od danego pierwiastka liście opadają, żółkną lub brązowieją, zmniejsza się przyrost, a także pogarsza się owocowanie.

Kiedy i jak nawozić?

Świeżo posadzone drzewa lub krzewy można nawozić obornikiem albo kompostem. W tym celu doskonale sprawdzi się warstwa ściółki o grubości 10-15 cm. Należy mieć na uwadze, że nie wolno przekopywać nawozów organicznych, ponieważ grozi to zniszczeniem systemu korzeniowego drzew.

Jeżeli chcemy zastosować nawóz azotowy, musimy zrobić to wiosną. Należy rozsypać go wokół krzewów i drzew, ale nie bezpośrednio przy pniach – korzenie mogą ulec uszkodzeniu. Nanosimy go na powierzchnię gleby w okręgu półtora raza większym niż zasięg korony. W pierwszym roku po posadzeniu drzewa nawożony obszar powinien mieć 1,5 m², a w następnym – ok. 3 m². Jeśli chodzi o dawkę, potrzeby 1 m² ziemi zaspokoi 10-20 g czystego azotu. Jak wynika z prostych wyliczeń, w pierwszym roku pod jedno drzewo dajemy 15-30 g, z kolei w drugim 30-60 g.

W okresie wczesnej wiosny najlepszym rozwiązaniem będzie użycie mocznika, ponieważ zawiera prawie 50% azotu. W przypadku drzew owocowych zalecaną dawkę należy pomnożyć przez dwa (czyli stosujemy 30-60 g w pierwszym i 60-120 g w drugim roku). Krzewy owocowe potrzebują porcji o połowę mniejszych niż drzewa, przy czym nawozimy cały obszar z racji na niewielką odległość między krzewami. Na 100 m² w pierwszym roku po posadzeniu odpowiednią dawką będzie 60-80 g, natomiast w drugim, trzecim i w kolejnych latach trzeba ją zwiększyć do 80-120 g. Mocznik można zamienić na saletrę, pamiętając jednocześnie o odpowiednim powiększeniu dawki (saletra zawiera max. 33% azotu).

Co dalej po trzecim roku od posadzenia?

Trzeci, czwarty oraz kolejne lata po posadzeniu to pora, w której należy nawozić swoje drzewa i krzewy wszystkimi składnikami odżywczymi, nie tylko azotem. Najwygodniejszą opcją są nawozy wieloskładnikowe, chętnie stosowane przez działkowców w uprawie amatorskiej. Stosuje się je wczesną wiosną, w proporcjach 4-6 kg na obszarze o powierzchni 100 m².

Latem dobrze przyjrzeć się ogrodowi i przeanalizować wygląd swoich drzew – przeprowadzić swego rodzaju test potwierdzający skuteczność nawożenia. Błyszczące zielone liście oraz przyrost na drzewach wynoszący ok. 30-50 cm długości oznacza, że mamy dobrze odżywione drzewa. Jeśli natomiast liście będą matowe i jasnozielone, a przyrost niewielki, to powinniśmy użyć azotu. Stosujemy go najpóźniej do lipca.

Przeciętnie co 4 lata należy nawozić glebę nawozem wapniowym. Lekkie gleby potrzebują ok. 10 kg wapna nawozowego na 100 m², a na ciężkich można wysiać go nawet 2 razy tyle. Nawozimy na wiosnę, późną jesienią albo zimą.
Komentarze (0)

Przejdź do strony głównej Wróć do kategorii Porady ogrodnicze
Sklep internetowy shopGold
Korzystanie z tej witryny oznacza wyrażenie zgody na wykorzystanie plików cookies. Więcej informacji możesz znaleźć w naszej Polityce Cookies.
Nie pokazuj więcej tego komunikatu