wyszukiwanie zaawansowane
Strona główna » Porady ogrodnicze » Czym różnią się od siebie jeżyna i czarna malina?
01
0

Czym różnią się od siebie jeżyna i czarna malina?

Owoce miękkie cieszą się popularnością i wiele osób decyduje się na ich sadzenie. Szczególnie chętnie wybierane są sadzonki malin – jeżyny bezkońcowej i maliny czarnej. Choć mają one podobny wygląd, ich owoce nieco się różnią. W przypadku czarnych malin owoc łatwo oddzielić od dna kwiatowego tak, jak przy odmianach tradycyjnych. Owoce jeżyny bezkońcowej są natomiast podobne do dzikich jeżyn – są one mocno zrośnięte z dnem kwiatowym i nie sposób je od niego oddzielić.

Jakich warunków potrzebują jeżyny, a jakich czarne maliny?

Jeżyny przeznaczone do uprawy w ogrodzie to odmiana bezkolcowa, która nie przysparza problemów podczas zbioru owoców w przeciwieństwie do odmian dzikorosnących, a przy tym jest stosunkowo niewymagająca, jeżeli chodzi o pielęgnację. Warto jednak pamiętać o tym, że należy ją chronić przed wyjątkowo silnymi mrozami. Pod względem preferowanych warunków glebowych jeżynie należy zapewnić podłoże o pH wynoszącym około 6,5. Najlepiej będzie się rozwijała na glebie przepuszczalnej i średniogliniastej. Roślina ta jest charakterystyczna dla naszej strefy klimatycznej, sprawdza się także w przypadku odmian pochodzących z Ameryki Północnej i Azji. Wymaga stanowisk osłoniętych od wiatru oraz dobrze nasłonecznionych, co korzystnie wpływa na wielkość i smak owoców. Sadzonki można wkopywać zarówno wiosną, jak i jesienią, pamiętając, że konieczne będzie przycinanie pędów, które zakończyły owocowanie.

Krzewy czarnej maliny pochodzą z Ameryki Północnej, jednak dobrze radzą sobie również w naszym klimacie. Ich wymagania są zbliżone do tych, jakie występują w przypadku jeżyny – miejsce powinno być bezwietrzne i nasłonecznione. Malinę sadzi się w szpalerach, często wykorzystując druty ułatwiające rozrost roślin. Nieco bardziej złożony jest jednak proces cięcia, które wykonuje się wiosną w celu skrócenia pędów i skłonienia krzewów do rozrastania się wszerz, a następnie jesienią, już po zakończeniu owocowania.

Jakie są właściwości owoców jeżyny i czarnej maliny?

Uprawa jeżyny to spora ilość smacznych owoców, które mają w sobie wiele słodyczy połączonej z przyjemną i orzeźwiającą cierpkością. Owoce jeżyny są bogate w antyoksydanty niszczące wolne rodniki, co sprawia, że mogą wpływać na obniżenie ryzyka pojawienia się chorób nowotworowych. Zawierają także spore ilości błonnika, przyspieszają przemianę materii oraz mają korzystny wpływ na układ krążenia, jak również mogą pomagać w zrzucaniu zbędnych kilogramów. Z uwagi na dużą zawartość witaminy C są chętnie wykorzystywane w profilaktyce zdrowotnej, pomagając w zwalczaniu rozmaitych infekcji i przeziębień. Witamina C wraz z witaminą E są też dobre dla ograniczenia prawdopodobieństwa pojawienia się chorób oczu w tym m.in. zwyrodnienia plamki żółtej. Jeżyny to również spora ilość witaminy K, która pomaga w utrzymywaniu właściwego poziomu produkcji białka, będącego istotnym składnikiem kości, przeciwdziałając osteoporozie. Jedzenie jeżyn będzie wskazane dla osób chorujących na cukrzycę, ponieważ ich indeks glikemiczny jest na korzystnym poziomie.

Owoce czarnej maliny w niczym nie ustępują jeżynom, choć ich smak jest nieco inny i łatwy do odróżnienia. Są one równie wartościowe, jeżeli chodzi o składniki odżywcze i witaminy, a pod pewnymi względami okazują się nawet lepsze od jeżyn. Będzie tak m.in., gdy chodzi o działanie antyoksydacyjne, ponieważ znajduje się w nich większa ilość antocyjanów. Znajduje się w nich również duża ilość witamin C i E, a ponadto mają sporą zawartość mikroelementów takich jak choćby miedź czy żelazo. Poza przydatnością, jeżeli chodzi o zapobieganie przeziębieniom, liczy się także obecność garbników, które pomagają w radzeniu sobie z biegunkami i chorobami układu pokarmowego.


Przejdź do strony głównej Wróć do kategorii Porady ogrodnicze
Sklep internetowy shopGold
Korzystanie z tej witryny oznacza wyrażenie zgody na wykorzystanie plików cookies. Więcej informacji możesz znaleźć w naszej Polityce Cookies.
Nie pokazuj więcej tego komunikatu