wyszukiwanie zaawansowane
Strona główna » Porady ogrodnicze » Bawełnica korówka - jakie rośliny atakuje i jak ją zwalczać?
01
0

Bawełnica korówka - jakie rośliny atakuje i jak ją zwalczać?

Założenie sadu lub uprawy obficie owocujących krzewów może być dobrą alternatywą dla działania w innych obszarach związanych z rolnictwem, a więc wysiewu zbóż, warzywnictwa albo hodowli zwierzęcej. Uzyskanie pokaźnych zbiorów nie zależy jednak wyłącznie od doboru gatunku, zapewnienia odpowiednich warunków glebowych czy terminowego wykonania wszystkich zabiegów pielęgnacyjnych, ale również od efektywnej ochrony przed szkodnikami i patogenami atakującymi drzewa i krzewy owocowe. Wśród zagrożeń, z którymi trzeba się liczyć, decydując się na uprawę takich gatunków jak jabłka, grusze czy pigwa, znajduje się m.in. bawełnica korówka. Dowiedzmy się, czym jest, jak można przekonać się o jej obecności i w jaki sposób da się ją zwalczyć.

Czym jest bawełnica korówka?

Bawełnica korówka to jeden z gatunków mszyc, występujących na obszarze całego kraju. Owad ten jest nazywany także mszycą krwistą albo wełniastą. Jego obecność powoduje znaczne osłabienie roślin, zmniejsza ich owocowanie, a także obniża jakość owoców oraz utrudnia ich zbiór. Bywa on również niezwykle silnym alergenem. Występuje w postaci bezskrzydłej, która jest pokryta woskowanym nalotem podobnym do surowej bawełny i większej od niej uskrzydlonej, która jest zabarwiona na czarno. Bawełnica korówka rozmnaża się dzieworodnie, a larwy I i II stadium bytują na korzeniach drzew i krzewów, a także w spękaniach kory. Osobniki uskrzydlone mogą się stosunkowo łatwo rozprzestrzeniać, zasiedlając sąsiadujące rośliny. Mszyce żerując, pobierają z drzew i krzewów soki, czego skutkiem są liczne narośle prowadzące do zniekształcania pędów i problemów ze wzrostem. Rezultatem inwazji owadów jest też opadanie owoców, nim zdołają one dojrzeć oraz kłopoty z odpornością na mróz. Ogromnym zagrożeniem jest też zwiększenie podatności na działanie mikroorganizmów chorobotwórczych.

Jakie są objawy pojawienia się bawełnicy korówki?

Objawami żerowania bawełnicy korówki jest pojawianie się białych kłaczków substancji woskowej na pędach drzew i krzewów, będących miejscami żerowania owadów, a także występowanie widocznych śladów pobierania pokarmu w postaci guzowatych zgrubień. Najłatwiejsze do wykrycia będą one, zanim roślina pokryje się liśćmi.

W jaki sposób można pozbyć się bawełnicy korówki?

Bawełnica korówka jest skutecznie zwalczana przez swego naturalnego wroga, jakim jest osiec korówkowy (Aphelinus mali), a także przez biedronkowate (Coccinellidae), w tym występującą w Polsce biedronkę siedmiokropkę (Coccinella septempunctata). Ekologiczną metodą walki z owadami jest wprowadzanie ośćca korówkowego, co jest jednak dość kłopotliwe przy większej skali zagrożenia. Dobre efekty przynosi również stosowanie oprysków selektywnych z wykorzystaniem aficydów systemicznych po kwitnieniu i w okresie wzrostu zawiązków.


Przejdź do strony głównej Wróć do kategorii Porady ogrodnicze
Sklep internetowy shopGold
Korzystanie z tej witryny oznacza wyrażenie zgody na wykorzystanie plików cookies. Więcej informacji możesz znaleźć w naszej Polityce Cookies.
Nie pokazuj więcej tego komunikatu