W jaki sposób chronić drzewa i krzewy owocowe przed ptactwem?
Czas dojrzewania owoców to z jednej strony pełne emocji oczekiwanie na plon, ale z drugiej – stres, czy całoroczna praca przy uprawie drzew i krzewów nie zostanie zmarnowana przez ptaki. Kosy, drozdy, a szczególnie szpaki są prawdziwą zmorą zarówno dla profesjonalnych sadowników, jak i amatorów. Zjadają i niszczą głównie czereśnie, ale także wiśnie, jabłka i śliwki. Jak ochronić swoje uprawy przed skrzydlatymi intruzami? Przedstawiamy kilka najpopularniejszych metod.
Sposoby na ochronę sadu przed ptakami
- Siatki – Prosta, mechaniczna ochrona przed dostaniem się ptaków na drzewa i krzewy owocowe. Siatką można pokryć pojedyncze drzewo lub cały sad, używając specjalnego rusztowania.
- Odstraszacze wizualne – To wszelkie strachy, wiatraczki, balony, płyty CD, atrapy drapieżników itd., które swoim wyglądem mają przestraszyć ptaki żerujące na owocach. Ich skuteczność jest różna, ptaki z czasem mogą się do nich przyzwyczaić.
- Inne drzewa owocowe – Można posadzić wokół sadu inne drzewa lub krzewy owocowe, które będą chętniej objadane przez ptaki. Do krzewów owocowych, które są chętnie objadane przez ptaki należą m.in. agrest, porzeczka, jeżyna, malina i aronia. Dzięki temu być może nie zainteresują ich czereśnie, wiśnie czy śliwy, z których chce się zebrać plon.
Czy ptaki w sadzie i ogrodzie mogą być pożyteczne?
Pamiętajmy jednak, że obecność ptaków ma też swoje zalety. Poza owocami wyjadają ślimaki, inne bezkręgowce i owady, które lęgną się w liściach i pniach drzew. Obecność ptaków wpłynie więc pozytywnie na ograniczenie populacji szkodników, których nadmierna liczba mogłaby zagrozić zdrowiu naszych drzew i krzewów owocowych.
Przejdź do strony głównej Wróć do kategorii Porady ogrodnicze