wyszukiwanie zaawansowane
Strona główna » Porady ogrodnicze » Jak sadzić, uprawiać i pielęgnować żurawinę?

Jak sadzić, uprawiać i pielęgnować żurawinę?

Żurawina to jagoda, która nie tylko pięknie się prezentuje w ogrodzie, ale także zawiera duże ilości cennej witaminy C i B oraz ważne dla zdrowia przeciwutleniacze. Lekko kwaskowa i nieco cierpka w smaku jest wspaniałym owocem do przygotowania soku dodawanego do herbaty, a także nieocenionym składnikiem słodkich ciast czy materiałem na przetwory podawane z mięsami i wędlinami. Będzie się sprawdzała także jako ciekawe nadzienie. Można ją wykorzystać do robienia dżemów i galaretek. Dysponując odpowiednim miejscem, warto zdecydować się na posadzenie krzewów żurawiny w przydomowym ogródku. Przekonajmy się, na jakie odmiany należy zwrócić uwagę, w jaki sposób ją sadzić oraz pielęgnować.

Odmiany żurawiny

Do najchętniej wybieranych gatunków należy żurawina wieloowocowa nazywana także amerykańską, której jagody mają do około 2 cm średnicy, a sam krzew osiąga wysokość sięgającą metra, wypuszcza także płożące się po ziemi pędy, które mogą rozrastać się nawet na odległość 2 metrów od korzenia. Do najpopularniejszych odmian żurawiny wieloowocowej należą m.in. Pilgrim, mająca niewielkie liście będąca rośliną niskopienną, Ben Lear, nadająca się do uprawy ogrodowej, a także sadzenia w doniczkach i skrzynkach, Stevens, owocujący na przełomie sierpnia i września czy McFralin albo Early Black. Różnice między nimi wiążą się z rozmiarami rośliny, liści oraz czasem, w którym można spodziewać się owoców.

Sadzenie żurawiny

Żurawinę rozmnaża się, wykorzystując sadzonki pędowe. Dla uzyskania najlepszych efektów warto wybrać te, które pochodzą ze sprawdzonego źródła, gwarantujące, iż będą wolne od chorób i szkodników. Stanowiska do uprawy żurawiny powinny być dobrze nasłonecznione. Sadzonki umieszcza się w dużym dołku wypełnionym kwaśną ziemią torfową zmieszaną z piaskiem. Optymalna kwaśność podłoża to odczyn pH na poziomie między 3,2 a 4. Dobrym rozwiązaniem będzie zastosowanie nawozu azotowego oraz obfite podlanie rośliny. Podłoże musi zostać pokryte mieszanką torfu i kory albo agrowłókniną. Warto pamiętać, że nim krzew wyda owoce, musi rosnąć przez około 2–3 lata, zależnie od wieku sadzonki. Odstępy między roślinami powinny być stosunkowo duże ze względu na wypuszczane pędy. Krzewy żurawiny dobrze sprawdzą się w sąsiedztwie innych roślin wrzosowatych albo w pobliżu borówki amerykańskiej, z uwagi na zbliżone wymagania.

Jak dbać o krzewy żurawiny?

Sadzonki żurawiny wymagają zasilania nawozami zawierającymi azot przez około 2 lata, a przez pierwszy rok po posadzeniu należy krzew regularnie podlewać, co pozwoli na rozrost bryły korzeniowej. Na zimę krzew warto przykrywać grubą warstwą ściółki lub gałęziami, jeżeli nie spodziewamy się obfitych opadów śniegu. Okrycie może być potrzebne zwłaszcza przy wiosennych przymrozkach. Jeżeli chodzi o przycinanie, to powtarza się je cyklicznie, usuwając martwe i suche gałęzie. Najlepszy okres na takie zabiegi to wczesna wiosna. Krzewy są wrażliwe na niedobór wody, a ich system korzeniowy jest dość płytki, nie można więc zapominać o ich podlewaniu.


Przejdź do strony głównej Wróć do kategorii Porady ogrodnicze
Sklep internetowy shopGold
Korzystanie z tej witryny oznacza wyrażenie zgody na wykorzystanie plików cookies. Więcej informacji możesz znaleźć w naszej Polityce Cookies.
Nie pokazuj więcej tego komunikatu