Jagoda kamczacka - dlaczego warto uprawiać
Jagoda kamczacka inaczej nazywana wiciokrzew siny jest coraz częściej uprawiana w ogrodach przydomowych i na działkach. Nie bez powodu – jej właściwości prozdrowotne są ogromne ze względu na dużą zawartość antocyjanów, flawonoidów i witamin, m.in. wit. C.
Owoce to podłużne jagody do 5 cm długości, które w przeciwieństwie do borówki amerykańskiej mają ciemny miąższ. Mogą być spożywane na surowo, mrożone i przerabiane na dżemy, galaretki, nalewki, wina. Przetwory mają niezwykle ciemny kolor, który dorównuje jagodzie leśnej. W handlu znajdują się odmiany rosyjskie: np. Jugana, Vostorg, kanadyjskie jak np. Aurora, Honeybee, Indigo Gem, Boreal Beast, Boreal Beauty, Boreal Blizzard i polskie jak Wojtek i Zojka. Odmiany te charakteryzują się dużymi owocami, słodkim smakiem i nieosypywaniem się owoców z krzewu przed zbiorem. Ponieważ wszystkie odmiany jagody są obcopylne należy posadzić minimum 2 różne odmiany, które zagwarantują wysoki plon.
Uprawa jagody kamczackiej
Krzewy jagody kamczackiej są łatwe w uprawie, nie wymagają specjalnego kwaśnego podłoża jak borówka amerykańska i są odporne na susze. Do sadzenia kupujemy krzewy owocowe w doniczkach. Najlepiej gdy sadzonki mają 2-3 pędy, które po posadzeniu trzeba przyciąć aby rośliny ładnie się rozkrzewiły. Krzewy sadzimy w rzędzie w odległości co 1,3 – 2 m. Podczas sadzenia warto do dołka wsypać około 10 kg przefermentowanego obornika lub kompostu. W kolejnych latach krzewy jagody kamczackiej nawozi się wczesną wiosną nawozami azotowymi. Glebę wokół krzewu należy wyściółkować. W ciągu 5-7 lat po posadzeniu roślin nie przycina się, dopiero po tym czasie krzewy przerzedza się i skraca gałęzie o połowę.
Cenną zaletą jagody kamczackiej jest to, że w czasie uprawy nie wymaga stosowania żadnych zabiegów ochrony roślin, ponieważ nie atakują jej choroby i szkodniki.
Przejdź do strony głównej Wróć do kategorii Porady ogrodnicze