wyszukiwanie zaawansowane
Strona główna » Porady ogrodnicze » Najpopularniejsze choroby i szkodniki atakujące maliny i jeżyny
0
0

Najpopularniejsze choroby i szkodniki atakujące maliny i jeżyny

Maliny i jeżyny we własnym ogrodzie to radość i duma właściciela. Kolorowe krzewy są nie tylko ozdobą otoczenia domu, ale przysmakiem wielu osób. Zamiast kupować je z niepewnego źródła, możesz mieć własne – naturalne i zdrowe. Maliny i jeżyny mają dużo witaminy C, przeciwutleniaczy i innych wartościowych substancji. Działają pozytywnie m.in. na układ pokarmowy oraz układ krążenia, a niektóre odmiany podobno stymulują wytwarzanie kolagenu! Zanim zdecydujesz się na posadzenie malin i jeżyn w swoim ogródku, dowiedz się, na jakie choroby są narażone te krzewy.

Choroby malin i jeżyn mogą dotyczyć różnych ich części – niektóre atakują liście i pędy, inne kwiaty i owoce. Większość z nich jednak powoduje powolne osłabienie i obumieranie całej rośliny. Przyczyną chorób mogą być grzyby, wirusy, bakterie, owady i roztocza. Najczęściej spotykane owady to: 

  • przędziorek chmielowiec i przędziorek malinowiec – szkodnik, który wytwarza drobne pajęczynki, wysysa soki z rośliny, przez co liście wysychają, żółkną, zwijają się i usychają; 
  • mszyce – objawy choroby są podobne jak w przypadku przędziorka, mszyce jednak zamiast pajęczyn wydzielają lepką maź; 
  • krzywik maliniaczek – jego ciemnoczerwone larwy o czarnych główkach żerują na pąkach kwiatów, pozostawiając puste łuski; 
  • przeziernik malinowiec – białe larwy z brązową główką żerują wewnątrz pędów, na szyjkach korzeniowych i pędach można zaobserwować charakterystyczne guzy; 
  • kwieciak – powoduje owalne dziury w liściach, rozmnaża się w pąkach roślin, wywołując ich obsychanie. 

Wśród chorób bakteryjnych często spotyka się guzowatość korzeni i karłowatość maliny. Grzyby wywołują antraknozę i fuzariozę maliny, białą plamistość liści, mączniaka rzekomego, rdzę maliny i rdzę jeżyny, szarą pleśń i inne. Popularne choroby wirusowe to: chloroza nerwów liści maliny, kędzierzawka maliny, mozaika maliny, krzaczasta karłowatość maliny, pierścieniowa plamistość maliny, żółta plamistość liści maliny. W czasie zakupu warto zdecydować się na sadzonki malin i jeżyn odmian odpornych na szkodniki i choroby.

Jak zapobiegać chorobom malin i jeżyn?

Na rynku jest dostępnych wiele preparatów przeciw chorobom malin i jeżyn. Jeśli jednak zależy ci na tym, by stosować jak najmniej chemii, wybierz naturalne środki, na przykład wyciąg z pokrzywy. Ważne jest także, by rośliny posadzić na żyznej glebie w miejscu o właściwym dla danej odmiany oświetleniu. Rośliny powinny być odpowiednio przycinane, nawadniane i nawożone. Rośliny zadbane będą silniejsze, zatem bardziej odporne na działanie drobnoustrojów. W razie ataku choroby uszkodzone pędy należy jak najszybciej odciąć, by nie dopuścić do rozprzestrzeniania się choroby.


Przejdź do strony głównej Wróć do kategorii Porady ogrodnicze
Sklep internetowy shopGold
Korzystanie z tej witryny oznacza wyrażenie zgody na wykorzystanie plików cookies. Więcej informacji możesz znaleźć w naszej Polityce Cookies.
Nie pokazuj więcej tego komunikatu