Charakterystyka drzewek owocowych karłowych
Uprawa drzewek owocowych jest popularna nie tylko w dużych gospodarstwach ogrodniczych produkujących dla sieci handlowych i przemysłu przetwórczego, ale także w przydomowych ogródkach, gdzie jest prowadzona w celu pozyskania owoców na własne potrzeby. Tradycyjne drzewa owocowe wymagają jednak wielu zabiegów pielęgnacyjnych związanych m.in. z odpowiednim formowaniem korony, a ze względu na ich rozmiary zbiór owoców jest utrudniony i wiąże się z koniecznością korzystania z platform sadowniczych. Problemem dla sadowników jest również warunek zachowania sporych odstępów między nasadzeniami, co wymaga przeznaczania pod uprawę znacznych powierzchni. Rozwiązaniem, które prowadzi do uniknięcia takich kłopotów i daje znacznie lepsze wyniki produkcyjne, są owocowe drzewka karłowe. Przekonajmy się, czym się wyróżniają i sprawdźmy, dlaczego warto w nie inwestować.
Czym są drzewka karłowe?
Drzewka karłowe to rośliny, które osiągają znacznie niższą wysokość niż tradycyjne – z reguły jest to do 2–2,5 m. Znacznie mniejsza jest również rozpiętość ich koron, która wynosi na ogół do około 2 m. Jest to możliwe dzięki wykorzystywaniu przy produkcji sadzonek podkładek, a więc pni z wytworzonym systemem korzeniowym, które w dużym stopniu ograniczają wzrost. Gałęzie drzew karłowych są dość cienkie i mają wiele pędów owoconośnych. Ich cechą charakterystyczną jest to, że już po roku zawiązują się na nich kwiaty, a liczba pąków jest o wiele większa niż przy drzewkach tradycyjnych. Drzewka karłowe obficie owocują, choć cykl ich życia jest krótszy i sięga zwykle około 15 lat. Kształt koron jest wrzecionowy, co oznacza możliwość mniejszych odstępów między roślinami, a tym samym wiąże się z lepszym wykorzystaniem dostępnej powierzchni. Łączy się to jednocześnie z doskonalszym doświetleniem całej korony oraz mocniejszym jej przewietrzaniem, co redukuje prawdopodobieństwo inwazji szkodników lub infekcji grzybami. Sadzenie drzewek karłowych umożliwia uzyskiwanie owoców o większych rozmiarach i wyższej jakości.
Jakie są zalety drzewek karłowych?
Najważniejszą zaletą drzewek karłowych jest duża ilość owoców, jaką można z nich otrzymać. Równie istotne są względy związane z zabiegami pielęgnacyjnymi. W przypadku drzewek karłowych cięcia wykonuje się w o wiele mniejszym zakresie, by nie pobudzać ich do wzrostu. Oznacza to mniejszą liczbę roboczogodzin potrzebną do uzyskania odpowiednich rezultatów. Wiąże się także z ograniczeniem ilości drewna, jakie trzeba wywieźć i zagospodarować po cięciu. Rozmiary i budowa drzewek sprawiają, że w ich przypadku łatwiejsze jest wykonanie oprysków, a co równie istotne, są one bardziej efektywne. Plusami uprawy drzewek karłowych jest ich wczesne owocowanie utrzymujące się na wysokim poziomie także przy starszych drzewach oraz wysoka jakość owoców. Minusem okazuje się natomiast konieczność zapewnienia zasobnego w składniki odżywcze, obfitszego nawożenia i podlewania przy ograniczonej ilości opadów. Wadą będzie też mniejsza odporności na niskie temperatury. Nieliczne niedostatki z naddatkiem rekompensują jednak zyski płynące z wyboru odmian karłowych.
Przejdź do strony głównej Wróć do kategorii Porady ogrodnicze