Sadzenie winorośli na wiosnę - krok po kroku
Aranżowanie przydomowego ogrodu to sposób na zwiększenie atrakcyjności swego bezpośredniego otoczenia oraz uzyskanie znakomitej przestrzeni do relaksu i odpoczynku. Dla wielu osób uprawa roślin staje się też sposobem na spędzanie czasu na świeżym powietrzu oraz źródłem smacznych i zdrowych owoców. Wśród często wybieranych gatunków coraz częściej znajdują się więc zapewniające obfite zbiory drzewka i krzewy owocowe. Bardzo chętnie sadzi się jednak nie tylko tradycyjne jabłonie, grusze czy maliny lub porzeczki, ale także nieco mniej popularne, lecz równie pożądane np. winogrona. Choć wymagają one specjalnego przygotowania stanowiska oraz odpowiedniej pielęgnacji, to dostępne są odmiany, które świetnie sprawdzają się także w naszym stosunkowo chłodnym i niezbyt słonecznym w porównaniu z krajami położonymi bardziej na południe klimacie. Przekonajmy się, co trzeba wiedzieć o winorośli i jak się ją sadzi.
Co należy wiedzieć o winorośli?
Winorośl kojarzy się nam zwykle ze słonecznym południem, a malownicze wzgórza zajęte pod winnice można spotkać we Włoszech, Hiszpanii czy na południu Francji, a także na Bałkanach. Nie wszyscy mają jednak świadomość, że jej uprawę z powodzeniem prowadzi się również w Niemczech, na czeskich Morawach oraz polskim Dolnym Śląsku m.in. w okolicy Wrocławia i Zielonej Góry, a także Podkarpaciu np. nieopodal Tarnowa. Co więcej, wiele odmian można z powodzeniem wprowadzać także na tereny położone na północnym wschodzie Polski, o ile zapewni się im odpowiednio przygotowane stanowisko. Należy też mieć na uwadze fakt, że winogrona służą nie tylko do produkcji wina, choć w ostatnich latach stało się to bardzo modne również w warunkach domowych. Z owoców, a zwłaszcza z odmian bezpestkowych przygotowuje się smaczne dżemy i soki, bardzo powszechnie jada się je też zebrane wprost z krzaka.
Gdzie i jak sadzić winorośl?
Krzewy winogron wymagają stanowisk, które będą ciepłe i dobrze nasłonecznione. Ważne jest osłonięcie ich przed wiatrem oraz zapobieganie wychłodzeniu. W warunkach przydomowego ogrodu idealne będą miejsca znajdujące się przy południowych ścianach budynków lub pełnych ogrodzeniach. Należy jednak zadbać o to, by nie były to obniżenia terenu, w których tworzą się tzw. zastoiska mrozowe. Jeżeli chodzi o podłoże, to nie powinno ono być nadmiernie mokre ani zasolone. Optymalne pH to od 6,5 do 8, zbyt kwaśna ziemia będzie więc poważnym problemem. Jeżeli chodzi o rodzaj gleby, to ważne by nie była ona zbyt ciężka. Winogrona sadzi się w rowkach o głębokości 60–70 cm, nawożąc fosforem i potasem. Pędy krzewów prowadzi się na drutach lub kratkach np. pergolach, konieczne więc będzie ich wkopanie. Sadzonkę okopuje się, by uchronić system korzeniowy przed niskimi temperaturami. Dla wzrostu znacznie będzie miało też cięcie.
Przejdź do strony głównej Wróć do kategorii Porady ogrodnicze