wyszukiwanie zaawansowane
Strona główna » Porady ogrodnicze » Jak i kiedy należy przycinać grusze?
01
0

Jak i kiedy należy przycinać grusze?

Grusza jako drzewo łatwe w uprawie, polecana jest początkującym ogrodnikom. Jednak nie można zapomnieć o tym, że potrzebuje ona regularnego przycinania. Ważne jest, aby dbać o to, aby zabieg ten wykonywany był we właściwy sposób. Prawidłowa pielęgnacja drzew owocowych jest kluczem do tego, aby w okresie wegetacji tych roślin cieszyć się ich pięknymi i soczystymi owocami.

Dla niedoświadczonych ogrodników polecamy gruszę azjatycką, która jest nieskomplikowana w uprawie i niezwykle odporna na choroby.

Najlepszy okres na przycinanie gruszy

Po pierwsze – gruszę trzeba przyciąć od razu po posadzeniu. Jeśli chcesz, aby twoje drzewko miało konkretny typ korony później – musisz pamiętać o tym, aby zadbać o to wtedy, kiedy dopiero zaczyna rosnąć. Nie należy jednak przycinać jej zbyt obficie, aby nie zablokować rozwoju korzeni (pędy wytwarzają substancje odżywcze, które są potrzebne również w systemie korzeniowym).

Najlepszym czasem na dokonanie przycinek jest okres wiosenny, czyli od początku marca, ponieważ wtedy ryzyko mrozów zmniejsza się, do początku maja, kiedy grusze rozpoczynają kwitnąć. Należy pamiętać, że nie wolno zabierać się do cięcia w okresie ich kwitnienia, ponieważ spowalnia to rozwój drzewka.

Czasami przycina się grusze także latem i jesienią. Cięcie latem zalecane jest w połowie sierpnia, czyli wtedy, kiedy wzrost drzew został zatrzymany. Najczęściej wycina się wówczas pionowe jednoroczne przyrosty, potocznie zwane „wilkami”. Wycinanie ich jest bardzo ważne, ponieważ „wilki” pobierają dużo substancji odżywczych i mogą ograniczyć owocowanie, a więc wpłynąć na jakość gruszek. Z kolei przycinanie jesienią poleca się wtedy, gdy drzewa zbyt szybko rosną.

W jaki sposób przycinać grusze?

Młode drzewka owocowe, a w tym grusze, zasadniczo można podzielić na: jednopędowe, z nisko osadzoną koroną oraz drzewka rozgałęzione. Dla każdego z nich sposób przycinania jest nieco inny.

Drzewka jednopędowe należy skrócić na wysokości 70-90 cm i pozbyć się wszelkich pędów bocznych. W przypadku drzewek z nisko osadzoną koroną sposób cięcia wygląda podobnie. Drzewko, które jest bardzo rozgałęzione, wymaga wycięcia pędów, które znajdują się poniżej 50 cm od ziemi, skrócenia pędów bocznych o 1/3 długości, jak również obcięcia pędów, które rosną pod ostrym kątem do przewodnika, a sam przewodnik przyciąć 30-40 cm nad ostatnim pędem.

W kolejnych latach po posadzeniu cięcie zasadniczo nie różni się od tego, co przedstawiliśmy powyżej. W przypadku drzew starszych również trzeba dbać o ich prawidłowe cięcie. Aby starsze drzewo obfitowało w wiele pąków kwiatowych, gałęzie warto przycinać wyłącznie w przyrostach z bieżącego roku. Naprawdę stare grusze polecamy przycinać nawet o 3-4 m.


Przejdź do strony głównej Wróć do kategorii Porady ogrodnicze
Sklep internetowy shopGold
Korzystanie z tej witryny oznacza wyrażenie zgody na wykorzystanie plików cookies. Więcej informacji możesz znaleźć w naszej Polityce Cookies.
Nie pokazuj więcej tego komunikatu