wyszukiwanie zaawansowane
Strona główna » Porady ogrodnicze » Jakie prace należy wykonać przy przygotowaniu gleby pod sad?
0
0

Jakie prace należy wykonać przy przygotowaniu gleby pod sad?

Posadzenie własnego sadu to sposób na połączenie przyjemnego z pożytecznym. Z jednej strony obfitość owoców, w zależności od wybranych gatunków oraz własnych preferencji, a z drugiej widok pięknie prezentujących się wiosną kwiatostanów. Założenie sadu wiąże się jednak z koniecznością odpowiedniego przygotowania gleby, ponieważ wszystkie drzewka owocowe będą musiały czerpać z niej substancje odżywcze przez dłuższy czas, a możliwości jej wzbogacania będą mocno ograniczone. Przekonajmy się, jakie czynności będą w tym celu niezbędne.

Jak planować założenie sadu?

Przygotowanie gleby pod przyszły sad trzeba rozpocząć na pewien czas przed planowanymi nasadzeniami – zwykle najlepsze będzie dwuletnie wyprzedzenie, jednak w niektórych wypadkach na uzyskanie potrzebnego efektu wystarczy rok. Podstawą do wszelkich działań będzie pozbycie się wszelkich chwastów, zwłaszcza wieloletnich, takich jak perz. Kolejnym etapem powinno być zbadanie gleby w celu ustalenia, które składniki pokarmowe – makroelementy: azot, potas, fosfor, magnez czy mikroelementy np. jak miedź, cynk czy bor – i w jakich ilościach należy dostarczyć. Pozwoli to na dopasowanie rodzaju nawozu i uniknięcie ich przedawkowania, co jest nie tylko kosztowne, ale także kłopotliwe, ponieważ w niektórych sytuacjach ograniczy możliwość pozyskania owoców dobrej jakości. Wśród kluczowych parametrów, jakie trzeba określić, będzie także kwasowość–zasadowość gleby, czyli jej pH. Pomocne będzie stwierdzenie, jakiego typu jest dana gleba (lekka, średnia, ciężka), gdyż da to podstawy do doboru dawek, przesądzając o ich wchłanianiu oraz ryzyku wypłukiwania do warstw położonych poniżej.

Jakie czynności trzeba wykonać, by doprawić glebę pod sad?

Przygotowanie gleby pod sad zaczyna się od uregulowania pH, które należy dopasować do potrzeb konkretnych gatunków. Niższa kwasowość będzie konieczna w przypadku wiśni lub czereśni, a wyższa, jeżeli uprawiane mają być jabłka albo gruszki. W zależności od sytuacji konieczne okaże się albo podanie torfu, siarczanu amonu lub siarczanu potasu w celu zakwaszenia podłoża, albo przeciwnie wapnowanie dla jego odkwaszenia. Poza podstawowym nawożeniem potasem czy fosforem warto też pamiętać o zastosowaniu nawozów organicznych, a także głębokiego spulchnienia gleby w celu poprawienia jej struktury i dystrybucji substancji odżywczych. Poza przeoraniem niezbędne może się okazać głęboszowanie pozwalające na rozbicie tzw. podeszwy płużnej. Potrzebne będzie wysianie roślin, które będą mogły głęboko przerosnąć glebę – pomocna może tu się okazać np. kończyna, która po wschodzie i rozdrobnieniu broną talerzową dodatkowo zasili glebę.

O czym pamiętać przy sadzeniu?

Sadzenie drzewek owocowych wiąże się z koniecznością przygotowania właściwych dołków. Dobrym pomysłem będzie wykopanie ich nieco głębszych i umieszczenie w nich pewnej ilości kompostu lub obornika. Nie można jednak zapominać, że powinno to nastąpić z odpowiednim wyprzedzeniem, by nie zaszkodzić systemowi korzeniowemu sadzonek. Istotne będzie ponadto zachowanie odstępów wymaganych przy danym gatunku, by zostawić potrzebną ilość miejsca na rozrost korony.


Przejdź do strony głównej Wróć do kategorii Porady ogrodnicze
Sklep internetowy shopGold
Korzystanie z tej witryny oznacza wyrażenie zgody na wykorzystanie plików cookies. Więcej informacji możesz znaleźć w naszej Polityce Cookies.
Nie pokazuj więcej tego komunikatu