wyszukiwanie zaawansowane
Strona główna » Porady ogrodnicze » Sadzenia krzewów owocowych – jaka pora jest najlepsza?
0
0

Sadzenia krzewów owocowych – jaka pora jest najlepsza?

Gdy dysponuje się własnym ogrodem, warto rozważyć posadzenie w nim kilku krzewów owocowych. Gdy kwitną, potrafią wyglądać naprawdę pięknie, kusząc przy tym rozkosznym zapachem ulubionych naturalnych przysmaków. Sprawiają, że w tym wyjątkowym okresie zielona przestrzeń nabiera niezwykłego życia. A świeżo zerwane, samodzielnie wyhodowane owoce często szczerze zachwycają barwnym, naturalnym smakiem, przynosząc przy tym ogromną satysfakcję. Zajadanie się własnymi zbiorami to naprawdę wielka przyjemność, z którą konkurować może jedynie częstowanie bliskich efektami swojej pracy i cierpliwości. Aby jednak móc się nimi cieszyć, najpierw trzeba zakupić sadzonki i zasadzić je w swoim ogrodzie. Jaka pora roku będzie do tego najlepsza?

Kiedy najlepiej sadzić krzewy owocowe?

Wybór odpowiedniego okresu na zasadzenie roślin z tak zwanym gołym korzeniem (czyli nietrzymanych w doniczkach) jest niezwykle ważny. Krzewy potrzebują odpowiednich warunków, a także czasu, by zaadoptować się do nowego miejsca. Najlepszą porą jest wczesna jesień – od początku października do nadejścia pierwszych mrozów. Sadzonki mają wtedy zapewnioną odpowiednią wilgoć, a czasu do nadejścia zimy jest wystarczająco dużo, by zdążyły się spokojnie zakorzenić. Krzewy owocowe zasadzone jesienią rozpoczynają wegetację wczesną wiosną, wkrótce po ustąpieniu mrozów.

Jesień nie jest jednak jedynym zalecanym okresem. Drugą odpowiednią porą jest wczesna wiosna. Rośliny będą wymagać wtedy uwagi i obfitego podlewania, ale powinny zdążyć przystosować się, by rozpocząć wegetację. Choć w większości przypadków jest to rozwiązanie polecane mniej od jesieni (choć wciąż dobre i skuteczne), niektóre rośliny owocowe są wyjątkowo podatne na mróz. W ich przypadku warto w pierwszej kolejności rozważyć sadzenie wiosną – jeśli jednak zdecyduje się posadzić je jesienią, należy zadbać o zagwarantowanie im w zimie odpowiedniego ciepła.

Wartym odnotowania wyjątkiem są truskawki, które jak najbardziej można sadzić w podanych porach, ale w takim przypadku pierwszy plon będzie stosunkowo niewielki. Najlepszą porą na sadzenie truskawek jest środek lata: przełom lipca i sierpnia. Są wtedy łatwo dostępne i bez większych problemów przystosowują się do nowego miejsca (choć wysoka temperatura sprawia, że trzeba pamiętać o podlewaniu). W takiej sytuacji najbliższa wiosna przyniesie mnóstwo pysznych, soczystych owoców.

Inne ważne aspekty sadzenia krzewów owocowych

Wybranie odpowiedniej pory roku ma bardzo duże znaczenie, ale warto zwrócić również uwagę na kilka innych istotnych spraw związanych z sadzeniem owocowych krzewów. Bardzo ważne jest miejsce: dobrze, żeby było mocno nasłonecznione. Rośliny rozwijające się w obfitych promieniach słońca będą dobrze odżywione, czego efektem będą pięknie wyglądające owoce o wyrazistym smaku.

Należy raczej unikać sadzenia krzewów w naturalnych zagłębieniach terenu. Dłużej utrzymują się tam niskie temperatury, które są niekorzystne dla rozwoju roślin. Warto wybrać również miejsce osłonięte przed silnym wiatrem, zwłaszcza w przypadku gatunków wyjątkowo podatnych na mróz, na przykład winorośli.


Przejdź do strony głównej Wróć do kategorii Porady ogrodnicze
Sklep internetowy shopGold
Korzystanie z tej witryny oznacza wyrażenie zgody na wykorzystanie plików cookies. Więcej informacji możesz znaleźć w naszej Polityce Cookies.
Nie pokazuj więcej tego komunikatu