wyszukiwanie zaawansowane
Strona główna » Porady ogrodnicze » Jak wygląda uprawa drzewka owocowego w donicy?
0
0

Jak wygląda uprawa drzewka owocowego w donicy?

Wiele osób marzy o własnym sadzie i ekologicznych, zdrowych owocach. Nie każdy wie, że można je mieć nawet mieszkając w bloku! Niektóre odmiany drzewek owocowych nadają się do uprawy w doniczkach. Zajmują niewiele miejsca i dają stosunkowo wysokie plony. Dlaczego warto sprawić sobie taki mini-sad?

Mobilne drzewko można postawić wszędzie – wymaga oczywiście dostępu do słońca i odpowiedniej pielęgnacji, ale donica może stać na tarasie, balkonie, na schodach i na bruku. Można przestawiać swoje drzewko w zależności od pory roku, aby zawsze stało w jak najlepszym miejscu. Zimą nie trzeba go zabezpieczać przed mrozem – wystarczy wnieść je do pomieszczenia, gdzie bezpiecznie przetrwa do wiosny. Możliwość przenoszenia drzewka uchroni je także przed wiosennymi przymrozkami, gradobiciem i innymi kaprysami pogody. Do uprawy w donicy najbardziej nadają się takie drzewka jak  jabłonki kolumnowe, grusze, śliwy, brzoskwinie i morele, ale także cytrusy. Warto pamiętać, że mając taki mini-sad, poza smakowitymi owocami zyskuje się efektowną ozdobę swojego domu, balkonu czy ogródka.

Jak uprawiać doniczkowe drzewko owocowe?

Na początek trzeba odpowiednio dobrać doniczkę. Mini-drzewka będą dobrze rosły w donicach o pojemności kilku litrów (4-10 l.). Pękanie donicy lub wystające korzenie to sygnał, że trzeba zmienić pojemnik na większy. Polecamy używać donic z odwodnieniem lub na spodzie wysypać warstwę kamyków lub keramzytu, aby tam zbierał się nadmiar wody.

Drzewko przeznaczone do uprawy doniczkowej należy posadzić w ziemi żyznej lub wymieszanej z kompostem. Aby zachować jego dobrą kondycję, warto regularnie je podlewać i nawozić. W zależności od gatunku i odmiany drzewka, trzeba także przycinać jego gałązki oraz, w niektórych przypadkach, przerzedzać zbyt gęsto rosnące zawiązki owoców. Choć drzewka owocowe w doniczkach są małe, nie mogą rosnąć w tłoku. Powinny mieć dla siebie przestrzeń o średnicy ok. 1 metra. Najlepiej stawiać je w ciepłym i nasłonecznionym, a przy tym zacisznym miejscu.


Przejdź do strony głównej Wróć do kategorii Porady ogrodnicze
Sklep internetowy shopGold
Korzystanie z tej witryny oznacza wyrażenie zgody na wykorzystanie plików cookies. Więcej informacji możesz znaleźć w naszej Polityce Cookies.
Nie pokazuj więcej tego komunikatu